Oyun temelli öğretimin ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin 'Maddenin Özellikleri' ünitesindeki öğrenci başarısı ve tutumlarına etkisi
The effect of game-based instruction on primary school 4th grade students' achievement and attitudes in the unit of 'Properties of Matter'
  1. Tez No: 669908
  2. Yazar: SELÇUK ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYİT AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Fen Bilimleri dersi“Maddenin Özellikleri”ünitesinde oyun temelli öğretimin öğrenci başarısına ve derse yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, 2019- 2020 eğitim-öğretim yılı, Manisa ili, Kula ilçesi sınırları içinde yer alan bir resmi ilkokul 4.sınıfında öğrenim gören 62 öğrenci katılmıştır. Araştırma, ön test - son test ile kontrol gruplu deneysel modele göre desenlenmiş, veri toplama aracı olarak Maddenin Özellikleri Kavramsal Bilgi Testi ile Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Maddenin Özellikleri Kavramsal Bilgi Testi kavram öğretiminin önemi vurgulanarak, kazanım ve kavram ile hedef davranışların yer aldığı belirtke tablosuna uygun hazırlanmıştır. Deney grubunda, araştırmacı tarafından hazırlanan oyun temelli öğrenme tekniği ve oyun kartları konunun öğretimini destekleyici şekilde uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise programda uygun görülen öğretim yöntemi kullanılarak Fen Bilimleri Öğretim Programı çerçevesinde uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonrasında elde edilen verilerin normal dağılıma uyup uymadığı, Shapiro-Wilks Testi ile kontrol edilmiştir. Öğrencilerin Akademik Başarı Testi ve Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeğinden aldıkları puanlar arasında İlişkili Örneklemler T Testi, İlişkisiz Örneklemler T Testi, Wilcoxon Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Etki büyüklüğü hesaplaması yapılarak grupların başarı düzeyleri karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Maddenin Özellikleri Kavramsal Bilgi Testi son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı düzeyde fark olduğu belirlenmiştir. Oyun temelli öğretimin“Maddenin Özellikleri”ünitesi üzerindeki öğrenci başarısını arttırdığı ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of game-based teaching on student achievement and attitudes towards the course in the“Properties of Matter”unit of Science course. 62 students attending the 4th grade of an official primary school located within the borders of Manisa province, Kula district, participated in the study. The research was designed according to the pretest-posttest and experimental model with the control group, and the Properties of Matter Conceptual Knowledge Test and the Science Lesson Attitude Scale were used as data collection tools. The Properties of the Item Conceptual Knowledge Test was prepared in accordance with the specification table, which includes the acquisition, concept and target behaviors, emphasizing the importance of concept teaching. In the experimental group, the game-based learning technique and game cards prepared by the researcher were applied to support the teaching of the subject. In the control group, applications were carried out within the framework of the Science Education Program by using the teaching method deemed appropriate in the program. Whether the data obtained after the application conformed to the normal distribution was checked with the Shapiro-Wilks Test. Comparisons were made between the scores of the students in the Academic Achievement Test and the Science Course Attitude Scale using the Related Samples T Test, Unrelated Samples T Test, Wilcoxon Test and Mann-Whitney U Test. The success levels of the groups were compared by calculating the effect size. According to the results of the analysis, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group between the Experimental and Control Group students' Substance Properties Conceptual Knowledge Test post-test scores. It was determined that game-based instruction increased student achievement on the“Properties of Matter”unit and positively affected their attitudes towards the Science course.