Çağdaş din felsefesi problemi olarak yeni ateizm, Sam Harris örneği
New atheism as a problem of contemporary philosophy of religion, case of Sam Harris
  1. Tez No: 669909
  2. Yazar: NAZMİYE YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Siyasal Bilimler, Religion, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, yeni ateizmin ve onun önde gelen temsilcilerinden Sam Harris'in ele alındığı bir çalışmadır. Özellikle 11 Eylül 2001'den sonra gelişen bu oluşumun ateist eğilimler içindeki yerinden, kavramsal yönüne kadar ele almaya çalıştık. Yeni ateizm, Batı'da geniş anlamda din düşmanlığını, özelde ise İslam düşmanlığını dile getirmektedir. Din ile bilimin kesinlikle bağdaşmadığı iddiasını taşır. İnançlı bir insanın doktor olmasını dahi inancıyla tutarsız bulur. Bu bağlamda, dünyadaki ve Türkiye'deki yeni ateistlerin görüşlerini hem felsefî açıdan inceledik, hem de onların dinle mücadelelerinde toplumda bilimciliğin, seküler ve ateist yaşam tarzının yaygınlaşması çabalarını kurumsal faaliyetleri ile tezimize dahil ettik. Yeni Ateizmin Dört Atlısı olarak ünlenen dört isimden biri olan Sam Harris'i, eserleri, yöntemi ve felsefî açıdan değerlendirilebilecek eleştiri ve önerileriyle tahlil ettik. Yeni ateistlerin katı akılcı, toplumun manevî ihtiyaçlarını göz ardı eden ve gerçekçilikten uzak yaklaşımlarına yönelik, Sam Harris'in ahlâk ve maneviyat hakkındaki görüşlerini ele aldık. Nihai olarak, karşıt görüşteki ateist ve teist isimlerin yeni ateizme yönelik eleştirilerine de tezimizde yer verdik.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study that deals with the new atheism and one of its leading representatives, Sam Harris. I tried to deal with its formation, which developed especially after Seeptember 11, 2001, from its place in atheist tendencies to its conceptual aspect. The new atheism expresses the hostility of religion in a broad sense in the West, and the hostility of Islam in particular. The new atheists claim that religion and science are absolutely incompatible. They even find it inconsistent for a believer to become a medical doctor. In this context I examined the new atheists in the world and Turkey, from a philosophical point of view. In addition, I included their struggles with religion, their efforts to spread scientism, secular and atheistic life style in society along with their institutional activities. I focused on Sam Harris, one of the famous Four Horsemen of New Atheism, on his works, methods, and criticism and suggestions that can be evaluated from a philosophical point of view. I discussed Sam Harris's views on morality and spirituality towards the new atheists' strictly rational, disregarding and unrealistic approaches to the spiritual needs of society. Finally, I have also included the criticisms of the opposing atheists and theists towards the new atheism.