Yeni ateizmin felsefi imkânı: Sam Harris'in argümanları bağlamında bir inceleme
Philosophical possibility of new atheism: A study in the context of Sam Harris' arguments
- Tez No: 945542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET YENİ ATEİZMİN FELSEFİ İMKÂNI: SAM HARRİS'İN ARGÜMANLARI BAĞLAMINDA BİR İNCELEME Dindar KARA Yüksek Lisans Tezi, Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı Tez danışmanı: Doç. Dr. Saim GÜNDOĞAN 2025, 125 s. Bu çalışmada yeni ateizm akımının kökenleri, temel argümanları ve etkileri incelenmektedir. Ateizmin tarihsel gelişimi, maddenin ezeli olduğu varsayımı, insanın evrimsel süreçteki gelişimi ve kötülüğün varlığı gibi temel sorunlar üzerinden ele alınarak Materyalizm, Darwinizm ve kötülük problemi gibi klasik ateist argümanların çağdaş dünyadaki yansımaları tartışılmaktadır. Ayrıca bilimin ve teknolojinin ateist ideolojiyi nasıl desteklediği ve propaganda aracı olarak nasıl kullanıldığı üzerinden irdelenmektedir. Yeni ateizm' in çağdaş temsilcileri olan Richard Dawkins, Daniel Dennett, Christopher Hitchens ve Sam Harris'in bilimi ve rasyonaliteyi dini eleştiri araçları olarak kullanma yaklaşımları öne çıkarılarak bu düşünürlerin din, ahlak ve maneviyat üzerine görüşleri incelenmektedir. Harris'in modern din felsefesi bağlamında sunduğu eleştirel yaklaşımlar ve bilimsel temelli maneviyat anlayışı değerlendirilmekte, bu bağlamda Harris'in özellikle İslam'a ve genel olarak dini inançlara karşı tutumları eleştirel bir bakış açısıyla tartışılmaktadır. Çalışma, yeni ateizm'in hem teorik temellerini hem de sosyo-politik sonuçlarını ele almakta ve bu akımın din ve bilim arasındaki diyalog üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır. Çalışma yeni ateizm'in bilimsel rasyonalite ve eleştirel düşünceyi nasıl merkeze aldığını ve dini dogmalarla olan çatışmasını detaylandırmaktadır. Bu çerçevede Harris ve diğer yeni ateist düşünürlerin dinî inançları ve pratikleri sorgulama biçimleri, modern toplumlarda bilim ve din arasındaki gerilimleri daha da belirginleştirmiştir. Bu yüzden yeni ateizmin dinî inançlara yönelik saldırgan üslubu ve toplum içindeki bölünmeleri derinleştirme potansiyeli tartışılmış, aynı zamanda bu yaklaşımın insanların düşünce ve inanç özgürlüklerini nasıl etkileyebileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHILOSOPHICAL POSSIBILITY OF NEW ATHEISM: A STUDY IN THE CONTEXT OF SAM HARRİS' ARGUMENTS Dindar KARA Master of Science (Msc) Thesis, Philosophy and Religious Studies Supervisor: Associate Prof. Dr. Saim Gündoğan 2025, 125 p. This study examines the origins, basic arguments and effects of the new atheism movement. The historical development of atheism, the assumption that matter is eternal, the development of man in the evolutionary process and the existence of evil are discussed through fundamental issues, and the contemporary reflections of classical atheist arguments such as materialism, Darwinism and the problem of evil are discussed. It also examines how science and technology support atheist ideology and how they are used as propaganda tools. The approaches of contemporary representatives of new atheism, Richard Dawkins, Daniel Dennett, Christopher Hitchens and Sam Harris, are highlighted and their views on religion, morality and spirituality are examined. The critical approaches presented by Harris in the context of modern philosophy of religion and his scientifically based understanding of spirituality are evaluated, and in this context, Harris's attitudes towards Islam in particular and religious beliefs in general are discussed from a critical perspective. The study examines both the theoretical foundations and socio-political consequences of new atheism and emphasizes the effects of this movement on the dialogue between religion and science. The study details how new atheism centers on scientific rationality and critical thinking and its conflict with religious dogmas. In this context, the ways in which Harris and other new atheist thinkers question religious beliefs and practices have further highlighted the tensions between science and religion in modern societies. Therefore, the aggressive style of new atheism towards religious beliefs and its potential to deepen divisions within society are discussed, and how this approach can affect people's freedom of thought and belief is also emphasized.