Fen ve sosyal bilimler programlı Anadolu imam hatip liseleri üzerine bir inceleme: Kocaeli örneği
The research about Anatolian imam hatip high schools with science and social sciences program: Kocaeli sample
  1. Tez No: 669914
  2. Yazar: ZEYNEP ŞALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kabulüne müteakip eğitim sistemimize giren imam hatip okulları siyasi/politik gerekçelerle bir dönem kapatılmış olsa da ilgi ve ihtiyaç doğrultusunda mektep, kurs, okul, ortaokul, lise, Anadolu imam hatip lisesi ve proje imam hatip lisesi şeklinde günümüze kadar gelişim göstermiştir. 2016 yılından itibaren okullarda daha nitelikli bir eğitimin verilmesi amacıyla program çeşitliliğine gidilmiştir. Geliştirilen programlardan biri de fen ve sosyal bilimler programıdır. Fen ve sosyal bilimler programı uygulayan proje okulları, imam hatip lisesi olmanın gerektirdiği meslek dersleri yanında öğrencilere ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda ilerlemek istedikleri akademik alana göre fen lisesi veya sosyal bilimler lisesi müfredatıyla eğitim alabilme imkânı sağlar. Araştırmanın konusu, fen ve sosyal bilimler programı uygulayan proje Anadolu imam hatip liseleridir. Çalışma, fen ve sosyal bilimler programı ve proje imam hatip liselerinin farklı açılardan değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda Kocaeli ilinde bulunan yedi fen ve sosyal bilimler programı uygulayan proje Anadolu imam hatip lisesi seçilmiş ve bu okulların yöneticileri ile yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Böylelikle projenin sahada yürütücüleri olan müdürlerin bilgi, tecrübe ve görüşlerinden hareketle fen ve sosyal bilimler programının alanda nasıl uygulandığı, yaşadığı güçlükler, geliştirilmesi gereken noktalar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Proje AİHL'ler bu okulda okuyan öğrenciler, görev yapan öğretmen ve idareciler, okulun fiziki imkânları; çevreyle ve paydaşlarla ilişkiler, bilim, sanat, spor, sosyo-kültürel etkinlikler gibi çeşitli yönlerden değerlendirileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Even though the imam hatip schools, which entered our education system following the enacting of The Law Unification of Education (Tevhid-i Tedrisat), were closed for a period due to political reasons, they have improved in the form of courses, schools, secondary schools, high schools, Anatolian imam hatip high schools and project imam hatip high schools in line with the interests and needs until today. The program diversity has been made in order to provide a more qualified education in schools since 2016. One of the programs developed is the science and social sciences program. Project schools, which implement science and social sciences programs, provide students with the opportunity to receive education with the curriculum of science high school or social sciences high school according to the academic field they want to advance in line with their interests and abilities, as well as the vocational courses required to be an imam hatip high school. The subject of research is Anatolian imam hatip high schools which implements the science and social sciences program. The study aims to evaluate the science and social sciences program and the project imam hatip high schools from different perspectives. In this context, the seven Anatolian imam hatip high schools which implements science and social sciences programs in Kocaeli province was selected and semi-structured interviews were conducted with the administrators of these schools. Thus, based on the knowledge, experience and opinions of the managers who are the executives of the project in the field, it has been tried to reveal how the science and social sciences program is implemented in the field, the difficulties are experienced and the points that need to be improved. The Project AİHLs will be evaluated from various aspects such as students studying at this school, teachers and administrators working at this school physical facilities of the school, relations with the environment and stakeholders and science, arts, sports, socio-cultural activities.