Kelâm ilminde Allah lafzına yönelik yaklaşımlar
In the Kalamic science the approaches to the word Allah
  1. Tez No: 669915
  2. Yazar: BİLGİN DOĞANCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SABRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, İslâm literatüründe ve Müslümanların pratik hayatında en çok kullanılan lafızlardan biri olan“Allah”lafzıyla ilgili Kelâm ilmi sahasında ortaya konulan görüşler ve tartışmalar ele alınmıştır. Allah lafzının ait olduğu dille ilgili görüşler, Allah lafzının yapısıyla ilgili görüşler, isim-müsemmâ-tesmiye bağlamında Allah isminin müsemmâ ile olan ilişkisi, dolayısıyla Allah ismi ve zat ilişkisi,“Allah”isminin verili bir isim mi (tevkîfî), yoksa beşer tarafından doğal süreçlerle mi vaz' edildiği vb. meseleler kelâmcıların perspektifinden incelenmiştir. Konu aynı zamanda bir dil meselesi olduğu için dilcilerin konuyla ilgili yaklaşımlarına yer verilmiştir. Ayrıca“Allah”ismini zikretmeyi hayat düsturu edinmiş tasavvuf mensuplarının bu isimle ilgili görüşlerine de yer verilmiştir. Allah ismin ibadetlerle ilişkisi ve bu isimle ilgili diğer meseleler ele alınmıştır. Araştırmanın sonucuna göre Allah isminin kökeninin ne olduğu hususu netliğe kavuşamamıştır. Allah isminin taşıdığı birçok hususiyetten dolayı verili bir isim olduğu kanaati elde edilmiştir. Verili bir isim olması kanaatinden ötürü,“Allah”isminin, Allah'ın (c.c.) kendi katında taşıdığı anlamlar itibariyle de müsemmayla aynı olduğu kanaati hasıl olmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions and debates put forward in the science of Kalam about the word“Allah”, which is one of the most used words in the Islamic literature and in the practical life of Muslims, are discussed. Opinions about the language in which the word Allah belongs, opinions about the structure of the word Allah, the relationship between the name of Allah and the name of Allah in the context of the name-in the name-to be named, hence the relationship between the name of Allah and the person, whether the name“Allah”is a given name unchangeable (tavqifi) or is it natural by human beings. whether it is abandoned by processes, etc. matters are studied from the perspective of the Kalamists. Since the subject is also a language issue, linguists' approaches to the subject are included. In addition, the views of Clergymen who adopted the name of“Allah”as the principle of life are also included. The relationship of the name Allah with worship and other issues related to this name are discussed. According to the results of the research, it is not clear what the origin of the name Allah is. It has been concluded that the name of Allah is a given name due to many features it bears. Due to the conviction that it is a given name, it has been concluded that the name“Allah”is the same as the word“Allah”in terms of the meanings it carries in himself (c.c.).