Çocukluk çağı ruhsal travma yaşantılarının genç yetişkinlik döneminde görülen psikolojik belirtilerle ilişkisi: Erken dönem uyum bozucu şemaların aracı rolü
The relationship between childhood trauma experiences and psychological symptoms in young adulthood: The mediating role of the early maladaptive schemas
  1. Tez No: 336545
  2. Yazar: İBRAHİM YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, çocukluk çağı ruhsal travma yaşantıları, yetişkinlik dönemindeki psikolojik belirtiler ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Aynı zamanda, erken dönem uyum bozucu şemaların, çocukluk çağı ruhsal travma yaşantıları ile yetişkinlik döneminde ortaya çıkan psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide aracı rolünün ne olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 459 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların çocukluk çağındaki ruhsal travma yaşantıları, şimdiki erken dönem uyum bozucu şemaları ve psikolojik belirti düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği (ÇRTÖ), Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Bulgular, erkek katılımcıların kadınlara oranla daha fazla çocukluk çağı ruhsal travma yaşantısına ve daha fazla erken dönem uyum bozucu şemaya sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yetişkinlikte dönemindeki psikolojik belirtilerin çocukluk çağı ruhsal travma yaşantıları tarafından yordandığı ve erken dönem uyum bozucu şema alanlarının da bu ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Bu araştırma, ruhsal travma yaşantılarının uzun dönem etkilerini açıklamada erken dönem uyum bozucu şemaların aracı rolünü göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between childhood trauma experiences, psychological symptoms in adulthood and early maladaptive schemas were examined. Moreover, this study investigated the mediation role of early maladaptive schemas in the relationship between childhood trauma experiences and psychological symptoms in adulthood. The sample of the research consists of 459 university students. In the research, the participant's childhood trauma experiences, their current early maladaptive schemas and levels of psychological symptoms were assessed. For this purpose, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Young Schema Questionnaire-Short Form-3 (YSQ-SF-3), Brief Symptom Inventory (BSI) and demographic information questionnaire were employed. All hypothesis put forth in the research were supported by the findings obtained. Results revealed that male participants have relatively more childhood trauma experiences and early maladaptive schemas than female participants. In addition, it was found that the psychological symptoms are predicted by childhood trauma experiences and those early maladaptive schemas mediate this relationship. This research is important from the point of showing that early maladaptive schemas are mediators in the relationship between childhood trauma experiences and psychological symptoms in early adulthood.