Günümüz katılım bankaları uygulamaları ile Osmanlı dönemi para vakıfları uygulamalarının mukayesesi
Comparative study between the applications of today's participating banks and the applications of the monetary foundations in the Ottoman period
  1. Tez No: 669918
  2. Yazar: YASİN DİNİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Tarih, Banking, Economics, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde katılım bankacılığı ile Osmanlı dönemindeki para vakıfları faaliyette bulundukları ekonomik sistem içerisinde, İslami usuller doğrultusunda, bölgesel ve ulusal düzeyde finansal uygulamalarda bulunur. Her iki kurumsal yapının da faizi yasak kabul etmesi, buna mukabil İslam dininin kabul ettiği finansal faaliyetlerde bulunması, ilk ortak noktaları kabul edilmiş ve birbirlerine benzetilmelerine neden olmuştur. Osmanlı dönemi para vakıflarının daha çok bölgesel organizasyonlar olması, kuruldukları bölgelerde sosyal dayanışma ve işbirliği faaliyetlerinde bulunması ile toplumsal kalkınmaya önemli katkıda bulunmuştur. Katılım bankaları ise günümüzde banka adı altında ulusal çapta faaliyette bulunmakla beraber ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadırlar. Bu araştırmamızda katılım bankalarının ve para vakıflarının içinde bulundukları ekonomik sistem ve dönem, hitap ettikleri toplum, finansal işleyişleri ve uygulamaları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Monetary Foundations in the Ottoman period had financial practices at the national and regional scales in accordance with Islamic methods within the economic system in which they operated as well as the Participating Banks do these days. The fact that the two institutions recognized the prohibition of interest and engaged in financial activities in accordance with the Islamic religion have been their first commonalities which caused their rapprochement by some. The fact that the Monetary Foundations of the Ottoman period were mostly regional organizations, they contribute significantly to the development of society by carrying out activities of social solidarity and cooperation in the regions where they are established. Participating Banks, on the other hand, operate nationally under the name of bank, but they contribute significantly to the national economy. In this research, we examine Participating Banks and the Ottoman Monetary Foundations according to their economic systems, their period, the societies to which they are addressed, their financial operations and their applications.