Günümüzde dinî bir akım olarak Erenköy Cemaati ve dinî görüşleri
As a religious current in today Erenköy Community and religious views
- Tez No: 669937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKSUT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Erenköy Cemaati ile ilgili birden fazla çalışma yapılmıştır bunlar; Barış Ermiş Günümüz dini grupların siyesetle ilişkisi (Altınoluk/Erenköy Cemaati) Şeyma Midilli, Erenköy Cemaatinde kadın sohbetleri; İçerenköy semti örneği, Emine Merve Aksoy, Cemaate katılımı etkileyen sosyal faktörler ve etkileri: Kayseri Erenköy cemaati örneği. Bende Erenköy Cemaatinin dini görüşlerini mezhepler tarihi açısından tespit etmek istedim. Buradaki amacım Erenköy Cemaati'nin dini yapısını Mezhepler Tarihi açısından incelemektir. Bu tezde literatür çalışması yapılmıştır, Altınoluk dergisi üzerinden cemaatin dini yapısı ortaya konulmaya çalışılmış ve tez saha çalışması ile de desteklenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde Erenköy Cemaatinin doğuşu, gelişimi ve dayandığı temeller incelenmiş, Nakşibendilikle ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde ise cemaatin görüş ve yaklaşımları ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde cemaatin faaliyet alanları, çıkardıkları yayınlar ve bu yayınlar üzerinden de dini düşünceleri tespit edilmiştir. Bu çalışma Erenköy Cematini ve benzer grupları daha doğru biçimde okumaya ve anlamaya katkı sunmuştur. Ayrıca tezin sonunda gerçekleştirilen çeşitli röportajlar yer almıştır.
Özet (Çeviri)
There have been more than one study about the Erenköy community; Barış Ermiş relationship of today's religious groups with siyesetle (Altınoluk/Erenköy community) Şeyma Mytilene, women's conversations in Erenköy community; the example of the District of Içerenköy, Emine Merve Aksoy, social factors affecting participation in the community and their effects: the example of the Kayseri Erenköy community. I wanted to determine the religious views of the Erenköy community in terms of the history of sects. My aim here is to examine the religious structure of Erenköy Parish in terms of the history of sects. In this thesis, a literature study was carried out, the religious structure of the congregation was tried to be revealed through Altınoluk magazine and the thesis was supported by field work. In the first part of the research, the birth, development and foundations of the Erenköy community were examined and information about Naqshbandi was given.In the second section, the views and approaches of the congregation are discussed. In addition, the areas of activity of the congregation, their publications and their religious thoughts were determined through these publications. This study contributed to reading and understanding Erenköy community and similar groups more accurately. It has also included several interviews conducted at the end of the thesis.