Ebû Hayyân'ın tefsirinin İʻrâbu'l-Kur'ân açısından tahlili (Fâtiha ve Bakara Sûreleri örneğinde)
The analysis of Abu Hayyân's tafsir in terms of 'Irab al-Quran (In the example of al-Fatihah and al-Baqarah)
  1. Tez No: 669938
  2. Yazar: MAHFUS İLGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYUP AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında Fâtiha ve Bakara sûreleri örnek alınarak Ebû Hayyân el- Endelüsi'nin el-Bahru'l-Muhît adlı tefsiri, iʻrâbu'l-Kur'ân açısından tahlil edilmiştir. Tezin birinci bölümünde iʻrâb ve iʻrâbu'l-Kur'ân ilimlerinin tarifleri ve tarihçeleri, iʻrâb ilminin önemi ve iʻrâb ilmi alanında ortaya çıkmış ekoller hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde müellif Ebû Hayyân'ın hayatı, ilmî ve edebî kişiliği ve el-Bahru'l-Muhît adlı tefsirinin iʻrâbu'l-Kur'ân metodu ve kaynakları incelenmiştir. Tez çalışmasının odak noktasını oluşturan üçüncü bölümde ise Fâtiha ve Bakara sûrelerinden tespit edilen otuz iʻrâb konusu ele alınarak Ebû Hayyân'ın Kur'ân ayetlerinin iʻrâbını yaparken hangi yöntemi kullandığı ve nahiv alanında önde gelen dilbilimcilerinin yapmış olduğu iʻrâb vecihleri arasından hangisini hangi gerekçe ile kabul veya ret ettiği incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Abu Hayyânal-Andalusi's tafsir, Al-Bahru'l-Muhît, has been analyzed in terms of syntax of Qoran ( إعْرَابُ الْقُرْان ) through the examples of the surahs Al-Fatihah and Al-Baqarah. In the first chapter of the thesis, it was attemped to give information about the descriptions and histories of science of syntax ( إِعْرَاب ) and syntax of Qoran, the importance of syntax and the schools that emerged in the field of syntax. In the second chapter, the life, scientific and literary personality of the author, Abu Hayyân, the method and sources of the syntax of Qoran of his tafsir, Al-Bahru'l-Muhît have been examined. In the third chapter, which is the focal point of the thesis, thirty grammatic subjects which were determined from the surahsAl-Fatihah and Al-Baqarah have been discussed, and it was attemped to analyze which method Abu Hayyân used for the syntax of the verses of the Quran, and for what reason he accepted or rejected which grammatical angles submitted by prominent linguists of the field of Arabic grammar (النَّحْو).