Sürdürülebilirlik bağlamında ekonomik büyüme ve ekolojik bozulma ilişkisi
The relationship between economic growth and ecological degradation in the context of sustainability
  1. Tez No: 669939
  2. Yazar: DOĞUKAN KAÇAKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER İNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekolojik sistemleri ve doğanın sınırlarını dikkate almayan tüketim ve üretim sistemi çevreyi olumsuz şekilde etkilemektedir. Ekonomik büyümenin zaman içinde çevre sorunlarını durdurulamayacak boyutlara kadar getirmesi, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma endişesini de beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda gelecek nesillerin ihtiyaçlarını gözeterek, günümüz neslinin ihtiyaçlarının karşılanması diğer bir ifade ile sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla doğal kaynakların rasyonel şekilde kullanılması ve gelecek nesillere beklentilere uygun ekolojik ortamın sağlanması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumption and production system, which does not take ecological systems and the limits of nature into account, negatively affects the environment. The fact that economic growth has brought environmental problems to an unstoppable extent over time brings with it the concern of leaving a livable world to future generations. In this context, it is necessary to meet the needs of today's generation in order to ensure sustainable development by taking into account the needs of future generations. For this purpose, it is important to use natural resources rationally and to provide an ecological environment suitable for future generations.