Ekonomik yaptırımlarda üçüncü tarafların etkisi: Venezuela, İran, Kuzey Kore örnekleri
Economic sanctions and third party effect: The cases of Venezuela, Iran and North Korea
- Tez No: 669962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN BARIŞ GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışma 'uluslararası yaptırımların başarısız olmasındaki temel etkenler nelerdir?' sorusuna yanıt aramaktadır. Ekonomik yaptırımlar, uluslararası barış, güvenlik ve düzeni tehdit edici davranışlar sergileyen ve 'hedef devlet' olarak adlandırılan devletlerin söz konusu bu davranışlarını değiştirme amacı taşıyan araçlardır. Ekonomik yaptırımların, günümüz uluslararası ilişkilerinde hedef devletlere sinyal göndermede sıklıkla tercih edilen bir dış politika pratiği haline gelmiştir. Bu denli geniş kullanım alanına sahip olan ekonomik yaptırımlar, hedef devletin davranış değişikliği gösterip göstermemesine göre başarılı ya da başarısız atfedilir ve bu süreçte çeşitli unsurlar rol oynar. Yaptırımların başarıya ulaşmasında önemli olan ve gelişen bir alana ait olan unsurlardan biri ise yabancı devlet ya da yabancı firmalara verilen genel tanım itibariyle üçüncü taraflardır. Akademik literatürde göz ardı edilen üçüncü tarafların, ekonomik yaptırımların başarısındaki rolü, tezin ana odak noktasını teşkil etmektedir. Bu amaçla, çalışma Venezuela, İran ve Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımlarda üçüncü tarafların etkisini incelemektedir. Küreselleşme olgusu sayesinde devletler arasında artan bağlantılılık, yaptırım süreçlerinin başarıya ulaşmasında yeni aktörlerin ortaya çıkarmıştır. Yaptırımların başarısında hesaba katılması gereken değişken sayısının artması, üçüncü tarafların yaptırımlar üzerindeki etkisinin incelenmesini gerekli kılmıştır. Bu nedenle yaptırımların başarıya ulaşmasında geleneksel literatürün kazandırdığı unsurlara ek olarak üçüncü taraflar, küreselleşme gibi olguların vurgulanması zaruri hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study seeks an answer to the question 'what are the main factors to lead economic sanctions to fail?'. Economic sanctions are tools to change undesired behaviors of 'target states' due to their potential threat towards international peace and security. Ease of conduction makes economic sanctions the most preferred foreign policy means in contemporary international relations for sending signals these misbehaved states. There are plenty of factors for these economic sanctions to reach their goals to change target state's behavior. One of the factors in this regard is 'third parties' which belongs to the developing economic sanctions literature. Third parties are defined as external actors combined with foreign states and firms. Since globalization accelerated connectivity between different actors across the globe, Conventional literature has reached its limits to explain what roles these external actors may play and how they effect the sanctions process. For this purpose this master thesis has focused to the external factors may impact economic sanctions and examine the effects of third parties through Venezuela, Iran and North Korea cases.