Dünyanın önde gelen üniversitelerinde muhasebe eğitiminin incelenmesi ve Türkiye üniversiteleri ile karşılaştırılması
Analysis of accounting education in the world's leading universities and comparing with Turkish universities
- Tez No: 669967
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Muhasebe eğitimi bir mesleki eğitim olup, bu eğitimden beklenen, kişiye mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilerin kazandırılmasıdır. Bu bilgi ve beceriler büyük ölçüde ders programlarıyla öğrencilere kazandırılmaktadır. Küreselleşme, günümüzün rekabet koşullarına göre her alanı değişime zorlamaktadır. Bu değişim kaçınılmaz olarak hemen her düzeydeki muhasebe eğitimini de etkilemektedir. Bu çalışmanın temel amacı Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşu tarafından yayımlanan, işletme yönetimi programında dünyanın en iyi üniversite sıralamasında yer alan ilk 100 üniversitedeki lisans ve lisansüstü muhasebe eğitimindeki dersleri, ders içeriği, ders kategorisi, dersi veren öğretim üyesinin profili gibi değişkenler açısından incelemek ve bu üniversitelerdeki eğitimi ülkemiz üniversitelerindeki muhasebe eğitimi ile karşılaştırarak eksiklikleri, problemleri tespit edip muhasebe eğitiminin iyileştirilmesi için yapılması gerekenleri tespit etmektir. Bu karşılaştırmanın yapılabilmesi için ülkemizdeki üniversiteler Türkiye'nin en eski üniversiteleri, en iyi üniversiteleri, vakıf üniversiteleri ve yeni kurulan üniversiteleri olmak üzere 4 gruba ayrılarak her grup için 10 üniversite seçilmiştir. Böylece benzeşik ve farklılık yaratan unsurlar tespit edilerek, üniversitelerimizdeki muhasebe eğitim müfredatının güncel olup olmadığı belirlenecek, Türkiye'deki muhasebe eğitiminin iyileştirilmesine katkıda bulunarak, dünyanın önde gelen üniversiteleri düzeyine ulaşılabilmesi için yapılması gerekenler ortaya konulacaktır. Dünyanın en iyi üniversitelerinin kökenlerinin çok eskiye dayanıyor olması ve bu üniversitelerin gelişmiş ülkelerde yer alıyor olması ve ders müfredatlarının uygulamaya yönelik oluşturulması çalışmanın dikkat çeken sonuçları arasındadır. Dünyanın en iyi üniversitelerindeki ortalama muhasebe öğretim üyesi sayısının ve bu akademisyenlerin akademik çalışmalarının ve atıf sayılarının, ülkemize kıyasla fazla oluşu da çalışmanın sonuçlarındandır. Bu araştırmanın ilgili alan yazınına ve ülkemizde lisans ve lisansüstü muhasebe eğitiminin iyileştirilmesine katkı sağlaması, ve bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutması beklenmektedir. Ülkemizdeki muhasebe eğitiminin dünyanın önde gelen üniversiteleri düzeyine ulaşması durumunda, ülkemizdeki üniversitelerin uluslararası platformda daha çok tanınacağı, daha profesyonel muhasebe meslek mensuplarının yetişeceği, bu durumun işletmelerin işlerini kolaylaştırıp, sonuçta ülke ekonomisinin gelişimine de katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Accounting education is a professional education and what is expected from this education is that it provides a person with the knowledge and skills required by the profession. Students are largely provided with these knowledge and skills through academic programs. Globalization forces every field to change according to today's conditions of competition. This change inevitably affects accounting education at almost all levels as well. The main purpose of this study is to examine courses in accounting education at the undergraduate and postgraduate level in the top 100 universities on the list of the best universities in the world in the business management program published by the establishment of Quacquarelli Symonds (QS) in terms of variables such as the course content, course category, profile of instructor giving the lecture and to determine what's need to be done to improve accounting education by detecting deficiencies and problems by comparing the education in these universities with accounting education in universities of our country. In order for this comparison to be made, universities in our country were divided into four groups as the oldest universities in Turkey, the best universities of Turkey, foundation universities and newly founded universities, and 10 universities were selected for every group. Thus, by detecting factors creating similarities and differences, it will be made clear whether the curriculum of accounting education in our universities is up-to-date, and by contributing to the improvement of accounting education in Turkey, what needs to be done in order to reach the level of the world's leading universities will be set forth. The fact that origins of the world's best universities date back to a very old time and these universities are located in developed countries and the curriculum is created oriented to practice are among the remarkable results of our study. That average accounting instructor number and academic studies and citations of these academicians in the world's best universities are high in number compared to our country is also one of the results of the study. It is expected that this research will contribute to the improvement of accounting education at the undergraduate and postgraduate levels and will light the way for studies that are going to be made in this field. Provided that accounting education in our country reaches the level of the leading universities in the world, it is thought that universities in our country will gain recognition in the international platform, more professional members of accounting profession will be raised, this situation will facilitate the job of businesses and as a result, contribute to the development of country's economy.