Erken dönem uyumsuz şemaların ve şema modlarının saldırganlık türleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The effect of early maladaptive schemas and schema modes on types of aggression
- Tez No: 669966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Şiddet olgularının önlenmesinde, şiddete neden olan faktörlerin incelenmesinin oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı saldırganlık eğiliminin yeni nesil terapi ekollerinden Şema Terapi kavramları olan Erken Dönem Uyumsuz Şemalar ve Şema Modları bağlamında incelenmesidir. Araştırma 18 yaş ve üzeri 340 katılımcı ile gerçekleştirilmiş olup veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Young Şema Ölçeği Kısa Form, Şema Mod Envanteri, Buss Perry Saldırganlık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişki tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (MANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Adımsal (Stepwise) Regresyon Analizi uygulanmıştır. Verilerin analizi % 95 güven düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda erken dönem uyumsuz şemaların ve şema modlarının saldırganlığı yordadığı ve saldırganlığın farklı türlerinde farklı şemaların ve şema modlarının etkili olduğu görülmüştür. Bununla beraber cinsiyet, yaş ve eğitim durumu ile araştırma değişkenleri arasında ilişki bulunmuştur. Araştırma verileri, litaratürdeki mevcut çalışmalar ve kavramsal perspektif ışığında değerlendirilmiş ve gelecekteki araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important to examine the factors that cause violence in the prevention of violence cases. The aim of this study is to examine the tendency to aggression in the context of Early Maladaptive Schemas and Schema Modes, which are the concepts of Schema Therapy, which is one of the new generation therapies. The research was carried out with 340 participants aged 18 and over, and the data were collected online. Young Schema Scale Short Form, Schema Mode Inventory, Buss Perry Aggression Scale and Demographic Information Form were used. The datas were analyzed with SPSS 20 program. One-way multivariate analysis of variance (MANOVA), Pearson Correlation Analysis and Stepwise Regression Analysis were applied to the examine relationship between the variables of the study. The analysis of the data was carried out at the 95% confidence level. As a result of the analysis, it was seen that early maladaptive schemas and schema modes predict aggression and different schemas and schema modes are effective in different types of aggression. However, a relationship was found between gender, age and education level and research variables. Research data were evaluated in the light of current studies in the literature and conceptual perspective, and suggestions for future research were presented.