Kars'tan Batı'ya göçler: Bir saha araştırması
Migrations from Kars to the West of Turkey: A field research
  1. Tez No: 669983
  2. Yazar: MUHAMMED ABDULLAH KONDAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bireylerin farklı sebeplerle bir yerden başka bir yere kalıcı veya geçici olarak yerleşmesine göç denir. Göç olgusunun temelinde birçok faktör rol oynayabilmektedir. Ekonomik faktörler, istihdam olanakları, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesi, güvenlik sorunları, bölgelerarası gelişmişlik farklılıkları, sermaye yoğunluğu ve sosyal sebepler bu faktörlerden en önemlileri arasında sayılabilir. Türkiye'de 1950'li yıllardan itibaren iç göç hareketi yoğun bir şekilde artmıştır. Bu göç hareketine bağlı olarak kentleşme süreci de hızlanmıştır. Göç hareketinden kaynaklı olarak kırsal nüfus azalmış, kentsel nüfus artmıştır. Türkiye'de meydana gelen göç hareketleri çoğunlukla geri kalmış bölgelerden gelişmiş bölgelere doğru olmuştur. Türkiye'de gerçekleşen iç göçler, ekonomik yönden geri kalmış Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden, daha gelişmiş olan Marmara, Akdeniz ve Ege bölgeleri doğru gerçekleşmiştir. Doğu Anadolu'nun önemli yerleşim yerlerinden biri olan Kars ili de göç veren kentlerin başında gelmektedir. Kars'tan göç edenlerin de tercih ettikleri yeni yerleşim merkezlerinin genelde Batı illeri olduğu göze çarpmaktadır. Bu çalışma, stratejik ve tarihi öneme sahip illerinden biri olan Kars'ı ele almaktadır. Kars'ın yıllardan beri göç vermesinin sebeplerini ortaya çıkarmayı ve bu konuda çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Kars'tan Batı'ya göç edenlerin hangi kaygılarla göç ettiğini açığa çıkararak göçün sebeplerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kars açısından göçün durdurulması konusundaki çalışmalara ışık tutmak da çalışmanın amaçlarındandır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, göç kuramları, göçün türleri ve göçlerin sebepleri üzerinde durulmuştur. Yine ilk bölümün son kısmında Türkiye'de iç göçe dair bir literatür özeti sunulmuştur. İkinci bölümde, bazı veriler ışığında Kars tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise Kars'tan Batı'ya göçlerin sebepleri, göçmenlerden elde edilen veriler ışığında ortaya konulmaya çalışılmış ve Kars'tan göçün durdurulması için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Permanent or temporary settlement of individuals from one place to other regions was called as migration because of different reasons. There are many factors in the basis of the phenomenon of migration. Economic factors, state of employment, quality of education and welfare services, security matters, development differences among regions, capital density and social issues can be considered as important factors. In Turkey, migration movements have accelerated since 1950. Depending on migrations, process of urbanization has been increased. While rural population has been decreasing, urban population increases because of the migration movements. Migration movements eventuated in Turkey have generally occurred from undeveloped regions to developed regions. Internal migration movements, firstly occurred in Turkey happened from economically undeveloped East and South East Anatolia to more developed Marmara, Mediterranean and Aegean Anatolia regions. Kars City, which is one of the important residential area of East Anatolia, is also another emigrated city. It is striking that people emigrating from Kars prefer new settlement areas from West Cities. This study deals with Kars, one of the provinces of strategic and historical importance. It was aimed to reveal the reasons for immigration of Kars for years and to offer solutions in this regard. Moreover, in this context, another aim was to find out the reasons for migration by revealing the concerns of those who migrated from Kars to the West. It is also one of the aims of the study to shed light on the efforts to stop migration for Kars. This study consists of three main parts. In the first section, migration theories, types of migration and reasons of migration are emphasized. In addition to these, literature summary about immigration in Turkey was presented at the end of first section. In the second section, Kars City was presented according to some data on Kars. In the third section of the study, reasons of migration from Kars to West was investigated and tried to reveal according with the data obtained from immigrants. And also, some solutions were offered to stop migration from Kars.