Bağımsız denetçiler için güvence hizmetlerinde etik kurallar
Ethical rules in assurance services for independent auditors
- Tez No: 670000
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SAYGIN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Denetim, bağımsız bir muhasebecinin, finansal raporlama çerçevesine uygun olarak, şirketin finansal tablolarının gerçeğe uygun sunumunun tüm önemli yönleriyle ilgili görüşünü ifade etmek amacıyla bir şirketin finansal kayıtlarını ve prosedürlerini gözden geçirme sürecidir. Yönetim kurullarının şirketlerin çeşitli yatırımcılarına ve paydaşlarına karşı sorumlu olmasını sağlamak için kullandığı en önemli mekanizmalardan biri, dış ve profesyonel denetçiler tarafından kayıtların ve kurumsal performans göstergelerinin denetlenmesine yönelik düzenlemeler yapmaktır. Kurul, firmanın hukuka uygunluğunu ve kamuya ait finansal tabloların bütünlüğünü sağlamak için nihai sorumluluğu taşıdığından, kurul, raporlama sistemlerini geliştirmek için bağımsız denetçiler için düzenleme yapmalı ve işbirliği yapmalıdır. Son yıllarda, yatırımcılar ve profesyonel kuruluşlar genellikle denetim işlevinin şirkete bağlı olmayan kişiler tarafından yerine getirilmesi ve çoğunlukta dış yöneticilerle bir denetim komitesinin kontrolü altında olması gerektiği konusunda anlaşmaya varmışlardır. Bazı önemli borsalarda (örneğin, New York Borsası dahil), listeleme firmalarının dış direktörlerin hakim olduğu denetim komitelerine sahip olması bir listeleme gereksinimidir. Bu nedenle bağımsız denetçi şirketler için oldukça önem arz etmektedirler. Bağımsız denetimde, muhasebe meslek mensuplarının sunduğu tüm hizmetler için geçerli olan temel etik ilkeler şunlardır: Dürüstlük, tarafsızlık, mesleki yeterlik ve özen, sır saklama, mesleğe uygun davranıştır. Bağımsız denetim gereklilikleri, etik kurallar uyarınca denetim dışı güvence hizmetleri için dikkate alınmalıdır. Sağlanan güvence dışı hizmetlerin bir parçasını oluşturan herhangi bir yönetim sorumluluğunun, güvence denetiminin konusu üzerinde bir etkisi olup olmadığına karar verilmelidir. Bu yaklaşım çerçevesinde, firmaların ve güvence ekip üyeleri, bağımsızlığa yönelik tehdit oluşturan koşulları, ilişkileri belirlemek, değerlendirmek ve gerektiğinde bu tehditleri ortadan kaldırmak veya bunları kabul edilebilir bir düzeye indirmek için uygun önlemleri almakla yükümlüdür. Özellikle, sorumlu taraf ve kullanıcı açısından zihnin bağımsızlığı ve görünüşü konusunda da özel bir dikkat gösterilmelidir. Bu çalışmanın amacı, bağımsız denetçiler için güvence hizmetlerinde etik kuralları incelemektir.
Özet (Çeviri)
Auditing is the process of reviewing an independent accountant's financial records and procedures in order to express the opinion of all important aspects of the fair presentation of the company's financial statements, in accordance with the financial reporting framework. One of the most important mechanisms that boards of directors use to ensure that companies are responsible to various investors and stakeholders is to make arrangements for auditing records and corporate performance indicators by external and professional auditors. Since the board bears the ultimate responsibility for ensuring the firm's legitimacy and integrity of public financial statements, the board should make arrangements and cooperate with independent auditors to improve reporting systems. In recent years, investors and professional organizations have generally agreed that the audit function should be performed by non-company affiliates and should be under the control of an audit committee, mostly with external managers. On some major exchanges (including the New York Stock Exchange, for example), it is a requirement for listing companies to have audit committees dominated by external directors. Therefore, they are very important for independent auditor companies. The basic ethical principles that apply to all services offered by professional accountants in independent auditing are as follows: Honesty, impartiality, professional competence and care, confidentiality, professional behavior. Independent audit requirements should be considered for non-audit assurance services in accordance with ethical rules. It should be decided whether any management responsibility that forms part of the non-assurance services provided has an impact on the subject matter of the assurance engagement. Within the framework of this approach, companies and assurance team members are responsible for determining and evaluating the conditions and relationships that pose threats to independence and, if necessary, to eliminate these threats or to reduce them to an acceptable level. Particular attention should also be given to the independence and appearance of the mind, in particular for the responsible party and the user. The purpose of this study is to examine ethical rules in assurance services for independent auditors.