'Tanrı kendinden olanı bilir': Albi Haçlı Seferi'ne dair dönem kroniklerinin tarihyazımı açısından incelenmesi
'The Lord knoweth those who are his': An historiographical analysis on the chronicles of the Albigensian Crusade
  1. Tez No: 670043
  2. Yazar: ERAY ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Albi Haçlı Seferi, 1209 yılında Papa III. Innocentius'un çağrısı ile resmen başlamıştır. Seferin birincil amacı Languedoc'ta bulunan Katharlar başta olmak üzere heretikleri imha etmek ve bölgedeki Katolik dinî düzeni yeniden tesis etmekti. Fakat sefer sırasında yaşanan olayları kaleme alan dört çağdaş yazar, Albi Haçlı Seferi'nin dinî, siyasî ve sosyal boyutlarını farklı perspektiflerden ele alarak kendi fikirleri doğrultusunda yorumlamışlardır. Tek bir olayın farklı bakış açılarından tasviri, tarihçiler için hayli değerli veriler içermektedir. Yazarların dinî ve etnik kimlikleri, eğitimleri, bağlılıkları ve kişisel ilişkileri gibi birçok faktör, yazdıkları eserlere şekil vermiştir. Okuyucularına kendi fikirlerini aktarmayı hedefleyen yazarlar, bu amaca yönelik olarak sıkça edebî, dinî ve toplumsal ögeleri kullanmışlardır. Tezimizin amacı, Albi Haçlı Seferi'nin önemini vurgulamak ve gelecek çalışmaların önünü açmaktır. Bu çalışmada Albi Haçlı Seferi'ne dair dönem kaynakları, seferin tarihsel arka planı, yazarların hayatı ve kişilikleri gibi birçok öge tarihyazımı açısından karşılaştırılacak ve tartışılacaktır. Böylece Albi Haçlı Seferi'ni kaynakların perspektifinden eleştirel bir şekilde değerlendirmek ve bu konu üzerine daha sonra yapılacak çalışmalara bir başlangıç noktası oluşturmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Albigensian Crusade had started officially in 1209 with the call of Pope Innocent III. The primary purpose of the expedition was to destroy heretics, especially the Cathars in Languedoc, and restore the Catholic religious order in the region. However, four contemporary authors who wrote about the events of the campaign, interpreted the religious, political and social dimensions of the Albigensian Crusade from distinct perspectives in line with their own ideas. Depictions of a single event from different sides provide highly valuable informations for historians. Many factors such as the authors' religious and ethnic identities, education, loyalties and personal relationships formed the character of the works that they wrote. In conveying their own ideas to their readers, the chroniclers of the Albigensian Crusade frequently used literary, theological and social patterns to serve this purpose. In this sense, the aim of this thesis is to emphasize the importance of Albigensian Crusade and to pave way for future studies. In this study, many elements such as the primary sources of the Albigensian Crusade, the historical background of the expedition and the life and personalities of the authors will be compared and discussed in terms of historiography. Thus, it is aimed to develop a critical stance on the Albigensian Crusade from the perspective of sources and to constitute a basis for future studies on this subject.