Yeşil ekonomi bağlamında kağıt toplayıcılığı
Paper collection in the context of green economy
- Tez No: 670044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sokak atık toplayıcılığı gelişmekte olan ülkelerde atık yönetim sistemlerinde kaynakta ayrıştırma işleminin yaygın olarak yapılmaması, atıkların sınıflandırılmadan tek bir konteynere atılarak biriktirilmesi sonucunda atık ayrıştırma ihtiyacı nedeniyle ortaya çıkmış bir iştir. Son yıllarda atıkların azaltılması için uygulanan bertaraf yöntemleri (gömme ve yakma) terk edilerek birçok ülkede atıklar önleme, geri dönüşüm ve enerji geri kazanımı yöntemleri ile değerlendirilmektedir. Atıkların değerlendirilmesi ülkelerdeki atık miktarını azaltmakta, üretim süreci için ham madde sağlamakta, ek bir gelir oluşturmakta aynı zamanda ekolojik sorunlara çözüm olmaktadır. Sokak atık toplayıcılığı gelişmekte olan ülkelerde geri dönüşüm oranlarını %50'ye hatta %100'e çıkarabilmekte, atık yönetiminden sorumlu olan yerel yönetimlerin maliyetlerini azaltmaktadır. Kayıt dışı sektörde yer alan atık toplayıcılarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş ve sağlık güvenliklerinin sağlanması, sosyal dışlanmaya maruz kalmadan görünür ve tanınır hale getirilmeleri hem bu alanda yer alan dezavantajlı kesimin yaşam şartlarının iyileştirilmesini hem de gelişmekte olan ülkelerdeki kaynak ayrıştırma ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle sokak atık toplayıcılığı işinin yeşil işler kapsamında atık yönetimi sektöründe yapılacak düzenleme ve iyileştirmelerle meslek haline getirilmesi gerekmektedir. Sokak atık toplayıcılığı mevcut durumda olduğu gibi sürekliliği olan bir meslek değildir. Atık yönetimindeki gelişmeler, düzenlemeler ve iyileştirmeler neticesinde yeşil işlerde olduğu gibi bu sektörde yer alan çalışanların atık yönetimi alanında oluşan ya da yeni oluşacak iş kollarında değerlendirilmeleri ve bu alanlara entegre edilmeleri sağlanmalıdır. Bunun nedenle bu dezavantajlı kesime uygulanacak politikalar doğrultusunda meslek hakkında eğitimler verilmesi, çalışanların nitelikli hale getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Street waste collection emerged in developing countries due to the need for waste separation, particularly as a result of the lack of separation at source within several waste management systems and disposition of assorted waste in a single container without being classified. In recent years, the disposal methods (landfill and incineration) for waste reduction have been abandoned, and in many countries wastes are being utilized through prevention, recycling and energy recovery methods. Making use of wastes reduces the amount of waste, provides raw materials for the production process, creates an additional income and also brings solutions to ecological problems. Street waste collection can increase recycling rates in developing countries to 50% and in some cases even to 100%, and reduce the expenditures of local governments responsible for waste management. Improving the working conditions of collectors in the off-record sector, providing labour and health safety, making them visible and recognizable without being exposed to social exclusion will both improve the living conditions of the disadvantaged individuals in this area and eliminate the need for resource allocation in developing countries. Therefore, street waste collection job needs to be transformed into a professional vocation with the regulations and improvements to be made in the waste management sector within the scope of green jobs. Street waste collection job is not a sustainable profession as it currently appears to be. Along with the developments, regulations and improvements in waste management, workers in this sector should be utilized and involved in the waste management field or in the new vocational directions as in green works. For this reason, in line with the policies to be applied to this disadvantaged individuals, it is necessary to provide vocational training and make the workers sufficiently qualified.