Diyalojik halkla ilişkiler bağlamında dijital diplomasi: Zeytin Dalı Operasyonu
Digital diplomacy in the context of dialogical public relations: Operation Olive Branch
- Tez No: 670049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Çalışmamızın konusu; Türkiye'nin, Suriye'nin Afrin kentindeki terör unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı'nın dijital diplomasi faaliyetleridir. Kuramsal altyapıyı ise Kent ve Taylor'un diyaloji kuramı oluşturmaktadır. Çalışma ile amaçlanan; dijital diplomasi aktörlerinin, sosyal medyanın iki yönlü ve simetrik iletişimsel doğasına uygun mesaj üretip üretmediklerini anlamaktır. Aynı zamanda dijital diplomasi aktörlerinin diyalojik iletişim denkleminin neresinde olduklarını nesnel verilerle belirleyebilmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda üç aylık Zeytin Dalı Harekatı süresince dijital diplomasi aktörlerinin twitter paylaşımları derlenmiş, kategorize edilmiş ve diyaloji kuramı parametreleri doğrultusunda içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç kısmında ise veriler değerlendirilmiş bu veriler doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the digital diplomacy activities on Turkey's Operation Olive Branch conducted against terrorist elements in Afrin, Syria. Its theoretical infrastructure is primarily based on the dialogic theory of Kent and Taylor. The aim of the study is to find out whether or not the digital diplomacy actors have produced messages in accordance with the two-way and symmetrical communicative nature of the social media. At the same time, it is aimed to determine, through objective data, where the digital diplomacy actors stand with the dialogical communication equation. In this respect, during the three months long Olive Branch Operation, twitter posts of the digital diplomacy actors have been compiled and categorized, and the content analyses have been carried out in accordance with the parameters of the dialogic theory. In the conclusion part, the data have been evaluated, and some proposals have been brought forward in the light of these data.