Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin geometrik düşünme becerilerinin dinamik geometri ortamında incelenmesi
Investigation of the geometric thinking skills of secondary school 7th grade students in a dynamic geometry environment
- Tez No: 670048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN COŞKUNTUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın genel amacı ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin çokgenler konusunun öğretiminde dinamik geometri ortamında gerçekleşen öğrenme süreçlerini incelemektir. Araştırma Mersin ilinde bir devlet ortaokulunda amaçlı örnekleme ile belirlenen 6 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerden 3'ü pilot uygulamaya 3'ü de asıl uygulamaya katılımcı olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi belirlenmiş olup öğrencilerin öğrenmelerini ilk elden ele almak amacıyla öğretim deneyi deseni benimsenmiştir. Öğretim deneyinin ilk haftalarında öğrencilere GeoGebra dinamik geometri yazılımı öğretilip sonrasında temel geometrik inşaları GeoGebra'da gerçekleştirmeleri sağlanmıştır. Ardından öğrencilerin dörtgenlerin özelliklerini ve hiyerarşik sınıflandırmasını dinamik geometri ortamında geometrik inşalar üzerinden öğrenmeleri sağlanmıştır. Öğrencilere özel dörtgenlerin inşaları bir problem durumu olarak verilmiş ve bu inşaları GeoGebra'da inşa etmeleri istenmiştir. Öğrencilerin çalışma kâğıtlarında yer alan soruları yanıtlayarak dörtgenlerin özelliklerine ve dörtgenler arası ilişkilere yönelik çıkarımlarda bulunmaları sağlanmıştır. Öğretim ortamı, öğrencilerin çalışma kâğıtları ve ekran videoları kayıt altına alınmıştır. Daha sonra bu kayıtlar analiz edilerek öğrencilerin öğrenme süreçleri ortaya çıkarılmıştır. Öğretim deneyi sürecinde öğrencilerin GeoGebra'da özel dörtgenleri inşa ettikleri, özel dörtgenlere yönelik farklı tanımlamalar yaptıkları, sürüklemeler ile dörtgenler arası dönüşümleri keşfettikleri görülmüştür. Öğrenciler öğretim süreci sonunda dörtgenlere yönelik hiyerarşik sınıflandırmayı doğru bir şekilde yaptıkları ve dörtgenler arası ilişkilere yönelik çıkarımlarda bulundukları görülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre GeoGebra üzerinde gerçekleştirilen dörtgen inşa süreçleri; öğrencilerin dörtgenler arası ilişkileri, dörtgenleri tanımlamayı, dörtgenlerin özelliklerini keşfetme ve dörtgenler arası hiyerarşik sınıflandırmayı öğrenmelerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the learning processes of middle school 7th grade students in a dynamic geometry environment for teaching quadrilaterals. The research was carried out with 6 students determined by purposeful sampling in a public middle school in Mersin province. Three of these students were determined as participants in the pilot application and 3 of them as participants in the main application. In this study, qualitative research method was determined and teaching experiment design was adopted in order to deal with students' learning first hand. In the first weeks of the teaching experiment, Geogebra dynamic geometry software was taught to the students and then the basic geometric constructions were made in GeoGebra. Afterwards, students were provided to learn the properties and hierarchical classification of quadrilaterals through geometric constructions in dynamic geometry environment. The constructions of special quadrilaterals were given to the students as a problem situation and they were asked to construct these constructions in GeoGebra. By answering the questions in the worksheets, the students were able to make inferences about the properties of quadrilaterals and the relationships between quadrilaterals. The teaching environment, students' worksheets and screen videos were recorded. Later, these records were analyzed and the learning processes of the students were revealed. During the teaching experiment, it was observed that the students built special quadrilaterals in GeoGebra, made different definitions for special quadrilaterals, discovered the transformations between quadrilaterals by dragging. At the end of the teaching process, it was seen that the students made the hierarchical classification of the quadrilaterals correctly and made inferences about the relations between the quadrilaterals. According to the results of the research, the quadrilateral construction processes carried out on GeoGebra; It can be said that it is effective for students to learn relationships between quadrilaterals, to identify quadrilaterals, to discover the properties of quadrilaterals, and to classify hierarchically between quadrilaterals.