Akut pankreatitlerde mortalite ve morbidite belirlenmesinde flow sitometri kullanılabilir mi?
- Tez No: 670073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT MAHSUNİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Allergy and Immunology, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akut pankreatit; gastrointestinal kaynaklı hastane başvurularında başlarda yer almaktadır. Gelişen tedavi yöntemlerine rağmen mortalite ve morbiditesi görece yüksek, klinik gidişatı öngörmenin zor olduğu bir hastalıktır. Çalışmamızda kolay uygulanabilen, hızlı sonuç veren çeşitli parametrelerle birlikte bazı lenfosit alt tipleri değerlendirilmiş ve akut pankreatit prognozunu değerlendirmedeki rolleri incelenmiştir. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servislerine 01.06.2020 ile 01.04.2021 tarihleri arasında akut pankreatit ile başvuran ve hastanede yatış yapılarak tedavi gören hastalar dahil edilmiş olup, hastalar Atlanta sınıflamasına göre hafif, orta ve ağır pankreatit olmak üzere üç ana gruba ayırıldı. Hastalardan yatış anında kan alınarak hematokrit, kreatinin, potasyum, sodyum değerleri ve flow sitometri ile lenfosit, monosit, CD4+, CD8+, regülatuar T hücre oranları ölçülerek gruplar arası farklılık değerlendirilmiştir. Çalışmaya 40 akut pankreatit hastası ve 13 sağlıklı gönüllü olacak şekilde toplam 53 kişi dahil edilmiştir. Hafif ağırlıktaki pankreatit grubunda 14, orta pankreatit grubunda 14, ağır pankreatit grubunda 12 hasta vardı. Çalışmaya katılanların ortalama yaşı 50,9±13,42 yıl, Erkek oranı 43,3%, kadın oranı 56,7% idi. Lökosit miktarları, lenfosit oranları, hematokrit oranları, yaşlar,yatış günleri, kreatinin ve potasyum değerleri ve CD4+ lenfosit ve CD3+ lenfosit oranları gruplar arasında istatistiksel anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Sonuç olarak yüksek lökosit miktarı, düşük lenfosit oranı, yüksek hematokrit oranı, ileri yaşta olma, kreatinin yüksekliği, potasyum yüksekliği, CD4+ T lenfosit oranı düşüklüğü, CD3+ T lenfosit oranı düşüklüğü, düşük lenfosit/monosit oranı kötü prognoz göstergeleri olarak saptanmıştır. Birçok parametrenin ortak olarak bakılması ve akut pankreatit gibi hala mortal seyreden bir hastalığının prognozunun erken belirlenmesi ve erken müdahale edilebilmesi için çalışmamız gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is one of the most common causes of hospitalization from gastrointestinal originated disorders. Despite the advanced treatment methods, it is a disease with relatively high mortality and morbidity and difficult to predict the clinical course. In our study several lymphocyte subtypes were evaluated with various parameters that can be applied easily and give fast results; for their roles of evaluating the prognosis of acute pancreatitis were examined. Patients who were admitted to the emergency services of the Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital and Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital and treated in hospital between 01.06.2020 and 01.04.2021 were included in the study, the patients were divided into three groups; that were mild, mild-severe, severe; according to Atlanta Classification. Blood samples were taken at the time of hospitalization hematocrit, creatinine, potassium, sodium values and flow cytometry ratios of lymphocyte, monocyte, CD4+, CD8+, regulatory T cell were measured and the difference between the groups were evaluated. A total of 53 people including 40 acute pancreatitis patients and 13 healthy volunteers, were, included in the study. There were 14 patients in the mild pancreatitis group 14 patients patients in the moderate pancreatitis group and 12 patients in the severe pancreatitis group. The average age of the study participants was 50,9 ±13,42 years, the male rate was 43,3% and the female rate was 56,7%. Leukocyte values, lymphocyte rates, hematocrit rates, age, hospital staying duration, creatinine and potassium values and CD4+ lymphocyte and CD3+ lymphocyte rates were found to be statistically significant difference between the groups. For conclusion, High leukocyte values, low lymphocyte rate, high hematocrit rate, advanced age, elevated creatinine, elevated potassium, low CD4+ T lymphocyte rate, low CD3+ T lymphocyte rate, low lymphocyte/monocyte ratio were identified as poor prognostic indicators. Our study is promising to evaluate many parameters jointly and to intervene in acute pancreatitis that has still relatively high mortality.