Obezitede asprosin düzeyinin önemi
The significance of asprosin level in obesity
  1. Tez No: 670084
  2. Yazar: ALPAY DÜŞGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ŞEBNEM AKTARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obezite, vücutta sağlık için risk oluşturacak düzeyde artmış yağ birikimidir. Kompleks ve multifaktöriyel kronik bir metabolizma hastalığı olup, son yıllarda dünyada ve ülkemizde prevalansı hızla artmaktadır. Obezitede, adipoz dokudan dolaşıma salınan adipokinlerin ve sitokinlerin düzeyleri artarak düşük seviyede kronik inflamasyona ve ilişkili komplikasyonların oluşumuna neden oldukları düşünülmektedir. Asprosin, beyaz adipoz dokudan salgılanan bir adipokindir. Obezitede ve açlıkta artan protein yapıda santral oreksijenik etkili bir hormondur. Asprosin glukojenik etkili olup hepatik glukoz üretimini uyarır, pankreatik beta hücrelerde apopitozise ve inflamasyona neden olur ve periferik dokularda insülin direncini arttırır. Asprosinin etkileri göz önüne alındığında özellikle obezite ve ilişkili metabolik komplikasyonlarının izleminde ve tedavisinde rol alabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı obezitede serum asprosin düzeyinin önemini, biyokimyasal ve antropometrik parametrelerle ve metabolik sendrom (MS) tanı kriterleri ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Eğitim Polikliniği ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Eğitim Polikliniğine başvuran 18-60 yaş arasında, 25 erkek ve 25 kadın, [ Vücut Kütle İndeksi (VKİ) ≥ 30 kg/m²] olan toplam 50 obez vaka ve genel kontrol amacıyla başvuran 18-60 yaş arasında, 15 erkek 15 kadın (VKİ:18-25 kg/m²) olan 30 normal kilolu sağlıklı birey alındı. Tüm olgularda açlık serum asprosin düzeyi ile biyokimyasal parametreler, antropometrik parametreler ve vücut kompozisyon ölçümleri arasındaki ilişki incelendi. Çalışmamızda obez grupta serum asprosin düzeyini kontrol grubuna göre yüksek saptadık. Tüm olgular değerlendirildiğinde serum asprosin düzeyi ile VKİ, bel çevresi (BÇ), vücut yağ kütlesi, viseral yağ seviyesi, trigliserid (TG), alanin transaminaz (ALT), açlık kan glukozu (AKG), insülin, HOMA-IR (Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance), c-reaktif protein (CRP), visseral adipozite indeksi (VAİ) arasında anlamlı düzeyde pozitif korelasyon, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) arasında anlamlı düzeyde negatif Obez grupta asprosin düzeyi ile sistolik tansiyon, diyastolik tansiyon, TG, AKG, insülin, HOMA-IR, VAİ arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edildi, HDL ile negatif yönde anlamlı düzeyde ilişki bulundu. MS (+) grubun asprosin düzeyini MS (-) gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptadık. MS (+) grupta serum asprosin düzeyi ile TG, AKG, insülin, HOMA-IR, VAİ arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pozitif korelasyon tespit edildi, HDL ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde negatif korelasyon bulundu. MS (+) grupta asprosin ile anlamlı düzeyde korelasyon saptanan parametreler çok değişkenli lineer regresyon analizi ile incelendiğinde bu parametrelerden asprosini en fazla etkileyenlerin TG ve VAİ ile olduğu tespit edildi. Sonuç olarak; çalışmamızda asprosin ile VKİ, BÇ ve total vücut yağ kütlesi arasında pozitif korelasyon saptanması, obez hastalarda kontrol grubuna göre yüksek olması, özellikle MS olan hastalarda yüksek olması, MS komponentleri olan dislipidemi, AKG, insülin direnci (IR), hipertansiyon (HT) ile pozitif korelasyon olması ve özellikle çok değişkenli lineer regresyon analizinde kardiyometabolik hastalıkları öngörmede önemli bir parametre olan VAİ ve TG ile anlamlı korelasyon göstermesi asprosinin obezite ve ilişkili komplikasyonların gelişiminde özellikle MS için önemli bir adipokin olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is increased accumulation of fat in the body that poses a risk to health. It is a complex and multifactorial chronic metabolic disease, and its prevalence has been increasing rapidly in the world and in our country in recent years. In obesity, levels of adipokines and cytokines released from adipose tissue into the circulation are thought to increase, leading to low levels of chronic inflammation and related complications. Asprosin is an adipokine secreted from white adipose tissue. It is a centrally acting orexigenic protein hormone that increases in obesity and hunger. Asprosin has a glucogenic effect, stimulates hepatic glucose production, causes apoptosis and inflammation in pancreatic beta cells and increases insulin resistance in peripheral tissues. Considering the effects of asprosin, it is thought that it may play a role in the follow-up and treatment of obesity and related metabolic complications. The aim of our study is to investigate the importance of serum asprosin levels in obesity and its relationship with biochemical and anthropometric parameters and diagnostic criteria of metabolic syndrome (MS). A total of 50 (25 males and 25 females) obese [ Body mass index (BMI) ≥ 30 kg / m²] cases between the ages of 18-60, and 30 (15 males and 15 females) healthy individuals with normal weight (BMI: 18-25 kg / m²) between the ages of 18-60, who applied to the Internal Diseases and Endocrinology and Metabolism Diseases Education Outpatient Clinics of University of Health Sciences-Adana City Training And Research Hospital were included in the study. The relationship between fasting serum asprosin level and biochemical parameters, anthropometric parameters and body composition measurements were investigated in all cases. In our study, we found that the asprosin level was higher in the obese group compared to the control group. When all cases were evaluated, a significant positive correlation was found between asprosin level and BMI, waist circumference (WC), body fat mass, visceral fat level, triglyceride (TG), alanine aminotransferase (ALT), fasting blood glucose (FBG), insulin, HOMA-IR (Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance), c-reactive protein (CRP), visceral adiposity index (VAI), and a significant negative correlation was found between asprosin level and high density lipoprotein (HDL) level. In the obese group, a positive significant relationship was found between asprosin level and systolic blood pressure, diastolic blood pressure, TG, FBG, insulin, HOMA-IR, VAI, and a significant negative relationship was found with HDL. We found that the asprosin level of the MS (+) group was statistically significantly higher than that of the MS (-) group. In the MS (+) group, a statistically significant positive correlation was found between asprosine and TG, FBG, insulin, HOMA-IR and VAI, and a statistically significant negative correlation was found between HDL and asprosin. When the parameters found to be significantly corelation with asprosin in the MS (+) group were investigated by multivariate linear regression analysis, it was found that among these parameters, the ones affecting asprosin most were with TG and VAI. In conclusion, the positive correlation between asprosin and BMI, WC and total body fat mass, higher asprosin levels in obese patients compared to the control group, higher asprosin levels especially in MS patients, the positive correlation between aprosin and dyslipidemia, FBG, insulin resistance (IR), hypertension (HT), which are components of MS, and its significant association with VAI and TG, which are important parameters in predicting cardiometabolic diseases in multivariate linear regression analysis in our study suggests that asprosin is an important adipokine in the development of obesity and related complications, especially for MS. Keywords : Asprosin; obesity; metabolic syndrome