Sağlık kurumlarında liderlik kavramının çalışan motivasyonu üzerindeki etkileri: Bir tıp merkezi ile bir zincir hastanede uygulanan bir alan araştırması
Effects of leadership concept in health institutions on employee motivation: A field research implemented in a medical center and a chain hospital
  1. Tez No: 670086
  2. Yazar: TUĞBA NUR ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Liderlik, motivasyon ile ilişkili bir kavramdır. Yöneticinin sahip olduğu liderlik vasfının iderlik motivasyon üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada, liderlik davranışları ve motivasyon kavramı ele alınmış ve bu kavramların üzerinde de çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, sağlık kurumlarında farklı liderlik yaklaşımlarının çalışan motivasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesidir . Liderlik davranışları demokratik lider, otokratik lider, tam serbeslik sağlayan lider, bilgilendirici lider olmak üzere dört alt boyutta ele alınmıştır. Çalışmada temel olarak liderlik davranışları ve motivasyon düzeyleri belirlenmeye, demografik özelliklere göre, çalışanların motivasyonu ve yöneticilerinin liderlik davranışları algılamaya ve değerlendirmeye, bu kavramlar arasındaki ilişkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonunda hepsi aynı düzeyde olmamakla birlikte liderlik ile çalışanların motivasyon düzeyleri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Leadership is a concept associated with motivation. Leadership qualification of a manager has an effect on leadership motivation. In this study, leadership behaviors and the concept of motivation have been discussed and studied on these concepts. The aim of the study is to examine the effect of different leadership approaches on employee motivation in health institutions. Leadership behaviors were discussed in four sub-dimensions: Democratic leader, autocratic leader, leader providing full freedom, and informative leader. In the study, it was aimed to determine the leadership behaviors and motivation levels, to perceive and evaluate the motivation of the employees and the leadership behaviors of their managers according to the demographic characteristics, and to determine the relationships between these concepts. At the end of the study, although not at the same level, it was found that there is a positive relationship between leadership and employees' motivation levels.