Prostat kanseri tanısında PIRADSv2.1 ve PSA dansitesi arasındaki ilişki
The relationship between PİRADSV 2.1 and psa density in the diagnosis of prostate cancer
- Tez No: 670085
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SİBEL AYDIN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Prostat kanseri tanısında non-invaziv yöntemler gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan multiparametrik prostat MRG, güvenilirliğini kanıtlamış, etkin bir modalitedir. Ancak tanısal anlamda karşılaşılan zorluklar ve geliştirilen protokollere rağmen okuyucular arasındaki standardizasyonun tam olarak sağlanamaması, mp-MRG'nin tanısal doğruluğunu artırmak için ek kriterler ile birlikte değerlendirme fikrini ortaya çıkarmış ve bunlar içerisinde PSA dansitesi öne çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı prostat kanseri tanısında PIRADSv2.1 ve PSA dansitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Ocak 2019 ve Kasım 2020 tarihleri arasında hastanemiz üroloji kliniğine başvuran, TRUS eşliğinde 12 kadran trucut biyopsisi ve radyolojik görüntülemesi merkezimizde yapılan 156 hastaya ait bulgular retrospektif olarak analiz edildi. Tüm hastaların PSA değeri mevcut olup prostat volümü ve PSA dansitesi hesaplandı. Mp-MRG sonuçları tarafımızca PIRADSv2.1'e göre değerlendirildi ve PSA dansitesi ile arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Hastaların %42,9'unda (67/156) biyopsi sonucu malignite ile uyumluydu. PSA dansitesinin 0,10 ng/ml/cc ve 0,14 ng/ml/cc cut off değerleri ayrı ayrı benign ve malign gruplarla uyum açısından değerlendirildi. PIRADS skoru 4 ve 5 olan olgular malign grupta, 2 ve 3 olan olgular benign grupta kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Non-invasive methods are increasing in importance day by day in the diagnosis of prostate cancer. One of these methods, multiparametric prostate MRI, is an effective and reliable modality. However, despite the diagnostic challenges and improved protocols, the failure to fully ensure standardization between assessors clearly indicates the need for additional evaluation criteria to improve the diagnostic accuracy of mp-MRI; PSA density is the foremost complementary criterion. The purpose of this study is to determine the relationship between PIRADSv2.1 and PSA density in the diagnosis of prostate cancer. Materials and Methods: 156 patients who applied to the urology clinic of our hospital between January 2019 and November 2020, had TRUS-guided 12-quadrant tru-cut biopsy and radiological imaging performed in our center. The findings were analyzed retrospectively. All patients' PSA values, prostate volume and PSA density were calculated. Mp-MRI results were evaluated according to PIRADSv2.1 and the relationship between it and PSA density was examined. Results: Biopsy results were compatible with malignancy in 42.9% (67/156) of the patients. The cut-off values of 0.10 ng/ml/cc and 0.14 ng/ml/cc of PSA density were evaluated separately in terms of compliance with benign and malignant groups. Cases with PIRADS score of 4 and 5 were considered malignant, and cases with 2 and 3 as benign.