Öğretimsel denetimde akran koçluğu ve portfolyo uygulaması yoluyla öğretmenlerin sınıf ortamında geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research to improve teachers in the classroom setting through peer coaching and portfolio practices in instructional supervision
  1. Tez No: 670102
  2. Yazar: YASİN AVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mesleki kapasitelerinin geliştirilmesi süreçlerinde öğretimsel denetim uygulamalarından akran koçluğu ve portfolyonun rolü olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın uygulamaları 2018-2019 öğretim yılının birinci döneminde Sivas İli merkezinde resmi bir okulda yapılmıştır. Araştırmada öncelikle 7 oturum (10 saat) eğitim verilmiş, sonrasında 8 hafta süren bir öğretimsel denetim uygulamaları (akran koçluğu ve portfolyo) gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 6'sı deney 6'sı kontrol grubu olmak üzere 12 öğretmen katılmıştır. Nitel araştırma ile desteklenen eylem araştırmasında veriler; görüşme formu, bireysel görüşme ve gözlem, yansıtıcı düşünce yazıları, araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada Zepeda (2016) tarafından yazılan“Öğretim Denetimi: Uygulama Araçları ve Kavramlar”isimli kitapta yer alan sınıf içi gözlem araçları kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler SPSS 23 programı ile analiz edilmiş ve Nicel verilerin analizinde; betimsel istatistikler ve non-parametrik testlerden (Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether peer coaching and portfolio play have a role in instructional supervision practices in the process of developing teachers' professional capacities. Action research design was used in the study. The applications of the research were carried out in an official school in the city center of Sivas in the first semester of the 2018-2019 academic year. In the research, firstly 7 sessions (10 hours) of training were given, and then an instructional supervision application (peer coaching and portfolio) lasting 8 weeks were carried out. A total of 12 teachers, 6 of them experimental and 6 of them control group, participated in the study. Data in action research supported by qualitative research; gathered through interview form, individual interview and observation, reflective opinion writings, and researchers' diary. In-class observation tools in the book titled“Instructional Supervision: Applying Tools and Concepts”written by Zepeda (2016) were used. The quantitative data in the study were analyzed with the SPSS 23 package program. In the analysis of quantitative data, it was benefited from Descriptive statistics and non-parametric tests (Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test).