Amatör müzik eğitimi veren kurumlarda temel bağlama eğitiminde karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri (Polatlı Belediyesi örneği)
Problems encountered in basic binding education in institutions that provide amateur music education and solution suggestions (Polatli Municipality example)
- Tez No: 670103
- Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, temel bağlama eğitimi verilirken karşılaşılan problemleri (uzman görüşleri de alınarak) tespit edip; eğitimci ve araştırmacılara bağlama eğitimi verirken yarar sağlayacak çözüm önerileri sunmaktır. Bununla birlikte eğitimde karşılaşılan problemleri en aza indirgemek ve öğrencilerin ilgi, istek ve çalışmalarını arttırabilecek öneri ve yöntemler sunarak eğitim sonunda istenilen muhtemel başarıyı yakalamalarını sağlamaktır. Problemleri tespit için ve çalışmanın güvenilirliğini arttırmak için Türkiye genelinde hizmet veren 20 eğitimciden görüşme ve anket yöntemiyle görüşler alınarak ortak problemler tespit edildi daha sonra Polatlı Belediyesi'nin açmış olduğu Temel Bağlama Eğitimi'ne katılan 132 öğrenciye anket çalışması uygulanarak kursiyerlerin ön bilgileri ölçülmüştür. Hem müzik eğitimcilerin hem de öğrencilerin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda problemler tespit edilmiş ve bu problemlere çözüm önerileri sunulmuştur. Okullarda verilen temel müzik eğitiminin okul dışında alınan müzik eğitimlerine yarar sağlayacak düzeyde olmadığı, kursiyerlerin yeteri kadar günlük çalışma ve tekrar yapmadıkları, türkülere ilgisi olmayan (türkü bilmeyen, dinlemeyen) kişilerin bağlama öğrenmek istemeleri, sadece kursa katılarak bağlama çalmayı öğrenebileceklerini düşünmeleri gibi olumsuz etkenlerle sıklıkla karşılaşılmakta ve bu durumun bağlama öğrenimini olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Sınavsız ve ücretsiz öğrenci kaydı alan, özellikle grup dersi veren kurumlarda kursiyerin ön bilgilerini test etmek amacıyla bir anket çalışması ya da ölçme testi uygulamaları, grupları anket sonuçlarına bakarak (muhtemelen) başarılı olabilecek öğrencileri ayrı, (muhtemelen) başarısız ya da daha az başarılı olabilecek öğrencileri de ayrı grupları oluşturup eğitime başlamalarının eğitim kalitesini arttıracağı ve kursiyerlere yarar sağlayacağı düşünülmüştür. Çözüm önerisinin uygulanabilirliğini ve faydalarını gözlemleyebilmek için anket çalışmasına katılan 132 kursiyerin ilk 66'sını (yarısı) eğitmenlerin çoğunun yapmış olduğu şekilde (sadece yaş aralığına ve öğrencinin kursa katılabileceği uygun zaman aralığına bakarak), diğer 66'sını da anket sonuçlarına göre farklı seviyelerden oluşan gruplara ayırarak deney grupları oluşturulmuştur. 32 hafta süren eğitimin sonunda öğrencilere kurs sonu değerlendirme ölçeği kullanılarak başarı durumları tespit edilmiştir. Eğitim sonunda; eğitime başlamadan yapılan ön değerlendirme testi ya da anketinin grup seviyelerini belirlemede fayda sağladığı, ortalama olarak aynı düzeyde olabileceği düşünülen kursiyerlerin grup içi seviye farklılıklarının düşük, gruplar arasındaki seviye farklığının da fazla olmasının her grubun farklı eğitim seviyesinde ve hızında eğitim almasına ve buna bağlı olarak daha başarılı ve verimli bir eğitim öğretim döneminin geçirilebildiği tespit edilmiştir. Grupların farklı düzeylerde oluşturulması eğitim hızını ve verimini olumlu yönde etkilediği gibi; günlük çalışma ve tekrar almayan, yeteri kadar türkü dinlemeyen ve derslere karşı ilgisi olmayan kursiyerlere de fayda sağladığı tespit edilmiştir. Öğrencileri farklı gruplara ayırarak verilen eğitim neticesinde grup içi seviye farklılıkları aza indirgenirken gruplar arası seviye farkı arttırılmış ve buna bağlı olarak eğitim hızı ve seviyesi de farklılaşmıştır. Bazı gruplar 32 hafta sonunda daha fazla türkü öğrenip çalabilirken, bazı gruplar daha az türkü öğrenip çalabilmişlerdir. Sonuç olarak öğrencilere ön değerlendirme anketi yapılmadan (ilk 66 öğrenci) sadece yaş gruplarına ve kursa katılmak istedikleri zaman aralıklarına bakarak oluşturulmuş gruplarda eğitim verilmesi, eğitim seviyesini, hızını ve verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum, eğitimcilerin grubun ortalama seviyesini dikkate alarak eğitim vermesini zorunlu hale getirmektedir. Grubun ortalama (algılama ve uygulama) seviyesi iyi ise grup daha hızlı ve dersler daha verimli ilerlemekte fakat az çalışan ya da çalışmayan öğrenciler gün geçtikçe grup seviyesinin daha da altına düşmektedir. Bunların önlenebilmesi için; öğrencilerin öğrenmedeki seviye farklılıklarını baştan tespit edip, farklı eğitim seviyelerden oluşan grupların oluşturulması, oluşturulan gruplara farklı eğitim seviyesinde ve hızında eğitimlerin verilmesi, bağlama öğretim ve öğrenimini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the problems (expert opinions addressed) while giving basic baglama training; to offer useful solution suggestions to educators and researchers while training on binding. To minimize the problems encountered in education in education and to teach them to achieve the desired success in education by offering interest, desire and suggestions and methods that can be repeated. to identify problems and to improve the reliability Turkey talks than 20 educators serving in public and was identified common problems with questionnaire method then Polatli Municipality opened that participating in the Basic Linking Training 132 applying students to survey prior knowledge of the participants was measured. Both the music education and the information it provided, problems were identified and solutions were offered to these problems. The basic music education given in schools is faced with factors such as learning that will be beneficial to exemplary music education at school, that the trainees do not do enough daily work and repetition, they want to learn to learn (who do not know or listen to folk songs), they think they can learn to play simple baglama to the course. It seems that it negatively affects his education. A survey or assessment test to test the pre-knowledge of the trainee, especially in institutions that offer free and without examination, and especially in group courses, the groups of students who (probably) may be successful by looking at the results of the It was thought that forming separate groups and starting education will increase the quality of education and benefit the trainees. In order to observe the feasibility and benefits of the solution proposal, the first 66 (half) of the 132 trainees who participated in the survey study, as did most of the instructors (just by looking at the age range and the appropriate time interval for the student to attend the course), and the other 66 to groups of different levels according to the survey results. Experimental groups were formed by separating. At the end of the 32-week training, students' success was determined by using the end-of-course evaluation scale. At the end of the training; The fact that the pre-evaluation test or questionnaire made before starting the education is beneficial in determining the group levels and that the trainees, who are thought to be at the same level on average, have low intra-group level differences, and the level difference between the groups is high, each group is more successful in training at a different educational level and speed. and it has been determined that a productive education period can be spent. The formation of groups at different levels positively affects the speed and efficiency of education; It has been found that it also benefits the trainees who do not take daily work and repetition, do not listen to enough folk songs and are not interested in the lessons. As a result of the education given by dividing the students into different groups, the level differences within the group were reduced to a minimum, the level difference between the groups was increased and the speed and level of education differed accordingly. A survey or assessment test to test the pre-knowledge of the trainee, especially in institutions that offer free and without examination, and especially in group courses, the groups of students who (probably) may be successful by looking at the results of the It was thought that forming separate groups and starting education will increase the quality of education and benefit the trainees. In order to observe the feasibility and benefits of the solution proposal, the first 66 (half) of the 132 trainees who participated in the survey study, as did most of the instructors (just by looking at the age range and the appropriate time interval for the student to attend the course), and the other 66 to groups of different levels according to the survey results. Experimental groups were formed by separating. At the end of the 32-week training, students' success was determined by using the end-of-course evaluation scale. At the end of the training; The fact that the pre-evaluation test or questionnaire made before starting the education is beneficial in determining the group levels and that the trainees, who are thought to be at the same level on average, have low intra-group level differences, and the level difference between the groups is high, each group is more successful in training at a different educational level and speed. and it has been determined that a productive education period can be spent. The formation of groups at different levels positively affects the speed and efficiency of education; It has been found that it also benefits the trainees who do not take daily work and repetition, do not listen to enough folk songs and are not interested in the lessons. As a result of the education given by dividing the students into different groups, the level differences within the group were reduced to a minimum, the level difference between the groups was increased and the speed and level of education differed accordingly.