Ergenlerde algılanan ana baba davranışı ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin öfke ifade biçimlerini yordama düzeyleri
Perceived parental behavior and cognitive emotion regulation strategies of adolescents as predictors of anger expressions types
  1. Tez No: 670117
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin algıladıkları ana baba davranışı ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin öfke ifade biçimlerini yordama gücünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sakarya ili Hendek ilçesinde 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim-öğretim yıllarında devlet liselerinde öğrenim görmekte olan 451 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama araçları olarak Soennens, Beyers ve Goossens (2004) tarafından geliştirilen“Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği/Ergen Sürümü”, Garnefski, Kraaij ve Spinhoven (2001) tarafından geliştirilen“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”, Spielberger, Gerard, Russel ve Rosario (1983) tarafından geliştirilen“Öfke İfade Tarzı Ölçeği”ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ana baba davranışları ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin öfke ifade biçimlerini yordama gücü çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışma grubunu oluşturan ergenlerin öfke ifade biçimlerinin cinsiyete göre anlamlı fark gösterip göstermediği ise t-testi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, içselleştirilmiş öfke ifade biçimlerini baba duyarlığı negatif yönde ve olumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejileri pozitif yönde anlamlı düzeyde yordamaktadır. Dışsallaştırılmış öfke ifade biçimlerini baba davranışsal kontrol ve olumlu bilişsel duygu düzenleme stratejileri negatif yönde, olumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejileri pozitif yönde anlamlı düzeyde yordamaktadır. Kontrol edilmiş öfke ifade biçimlerini olumlu bilişsel duygu düzenleme stratejileri pozitif yönde, olumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejileri negatif yönde anlamlı düzeyde yordamaktadır. İçselleştirilmiş öfke ifade biçimleri cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermektedir. Dışsallaştırılmış ve kontrol edilmiş öfke ifade biçimleri cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the predictive power of perceived parental behavior and cognitive emotion regulation strategies on anger expression types in adolescents. The group of the study consist of 451 high school students studying in public high schools in the Hendek district of Sakarya province in 2019-2020 and 2020-2021 academic years. In this research,“Leuven Perceived Parenting Scale/Adolescent Versions”developed by Soennens, Beyers ve Goossens (2004),“Cognitive Emotion Regulation Scale”developed by Garnefski, Kraaij ve Spinhoven (2001),“Anger Expression Styles Inventory”developed by Spielberger, Gerard, Russel ve Rosario (1983) and“Demographic Information Form”prepared by the researcher used as data collection tools. The predictive power of perceived parental behavior, cognitive emotion regulation strategies and anger expression types was examined by multiple regression analysis. The t-test was used to examine whether anger expression types of high school students constituting the study group showed a significant difference according to gender. According to findings of the research, paternal sensitivity negatively and negative cognitive emotion regulation strategies positively predicted internalized forms of anger expression. Externalized forms of anger expression was predicted by paternal behavioral control and positive cognitive emotion regulation strategies negatively and negative cognitive emotion regulation strategies positively. Controlled forms of anger expression was predicted by positive cognitive emotion regulation strategies positively and negative cognitive emotion regulation strategies negatively. There were significant differences in internalized forms of anger expression in terms of gender. There weren't significant differences in externalized and controlled forms of anger expression in terms of gender.