Üniversite öğrencilerinin evlat sorumluluğu beklentileri ve aile aidiyetleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of relationship the university students between the filial responsibility expectations and family sense of belonging and academic success
- Tez No: 670116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ERMAN ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin evlat sorumluluğu beklentisi, aile aidiyeti, cinsiyet ve aile özellikleri ile akademik başarı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara'da bulunan üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya 396 kadın, 358 erkek olmak üzere toplamda 754 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın çalışma grubundaki öğrencilerin 441 tanesi Devlet, 313 tanesi ise Vakıf üniversitesi öğrencisidir. Katılımcılara Aile Aidiyeti Ölçeği ve Evlat Sorumluluğu Beklentisi Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde t-testi, tek yönlü ANOVA ve hiyerarşik regresyon analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre üniversite öğrencilerinin evlat sorumluluğu beklentisinin cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası ve aile yapısına göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı sonucu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin aile aidiyetinin cinsiyet, doğum sırası, kardeş sayısına göre farklılaşmadığı sonucu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin aile aidiyetleri aile yapısına göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, tam aileye sahip öğrencilerin akademik başarılarının parçalanmış aileye sahip olan öğrencilere göre yüksek olduğu sonucu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin akademik başarılarının anne ve baba öğrenim durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Anne öğrenim durumu lisans ve lisansüstü olan öğrencilerin akademik başarılarının anne öğrenim durumu lise ve ortaokul, ilkokul ve herhangi bir eğitimi yok olan öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Baba öğrenim durumu lisans ve lisansüstü, lise ve ortaokul olan öğrencilerin akademik başarılarının baba öğrenim durumu ilkokul ve herhangi bir eğitimi yok olan öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kardeş sayısı 3 ve üzeri olan öğrencilerin hiç kardeşi olmayan ve 1-2 kardeşe sahip olan öğrencilere göre düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinin akademik başarısının önemli yordayıcısı olarak sırasıyla anne öğrenim durumunun lisans ve lisansüstü olması, baba öğrenim durumunun lisans ve lisansüstü olması, aile yapısının tam olması sonucu bulunmuştur. Anne öğrenim durumunun lisans ve lisansüstü olması, baba öğrenim durumunun lisans ve lisansüstü olması ve aile yapısının tam olması akademik başarının %35,9'ünü açıklamaktadır. Anne öğrenim durumunun lisans ve lisansüstü olması, baba öğrenim durumunun lisans ve lisansüstü olması, aile yapısının tam olması, kardeş sayısının 3 ve üzeri olması ile evlat sorumluluğu beklentisi akademik başarının %39,3'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships were examined the university students between filial responsibility expectation, family sense of belonging, gender and family characteristics and academic success. The research working group consists of university students in Ankara in the 2020-2021 academic year. A total of 754 students, including 396 women and 358 Men, participated in the study. The students in this study group were 441 students of the state universities and 313 were students of the foundation universities. The Family Sense Of Belonging Scale and The Filial Responsibility Expectation Scale were applied to the participants. ANOVA and multiple regression analysis with t-test were used for academic success variable with data obtained from the research. T-test and one-way ANOVA and hierarchical regression analysis techniques were used to analyze the data obtained. According to the results of the study, it was found that the Filial Responsibility Expectation of university students did not significantly differentiate according to gender, number of siblings, order of birth and family structure. It was found that the family sense of belonging in college students was not differentiated by gender, order of birth, number of siblings. also, it was found that the family sense of belonging in college students differed significantly according to the family structure, and the academic success of students with full families was high compared to students with broken-up families. It has been concluded that the academic success of university students differ significantly depending on the state of mother and father's education. It was concluded that the academic success of students whose mother's education status is undergraduate and post-graduate is higher than those whose mother's education status is high school, secondary school, primary school or non-education. It is also concluded that the academic success of students whose father' education status is undergraduate and post-graduate high school, secondary school, is higher than those whose father's education status is, primary school or non-education. It was concluded that students with a sibling number of 3 and above were lower than students with no siblings and 1-2 siblings. As an important predictor of the academic success of university students, it was found that the mother's education status was undergraduate and post-graduate, the father's education status was undergraduate and post-graduate, and the family structure was complete, respectively. The maternal education status is undergraduate and post-graduate, the paternal education status is undergraduate and post-graduate, and the complete family structure accounts for 35.9% of academic success. Maternal education status is undergraduate and post-graduate, paternal education status is undergraduate and post-graduate, family structure is complete, number of siblings is 3 and above, and the expectation of adoption responsibility accounts for 39.3% of academic success.