Rusya'nın Türkiye'ye yönelik enformasyon operasyonlarında haberlerin araçsallaştırılması: Sputnik Türkiye haberleri üzerine bir çerçeveleme analizi
Instrumentalization of the news in Russia's information operations against Turkey: A framing analysis on the news of Sputnik Turkey
- Tez No: 670122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL TAMER TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Günümüz küresel siyasetinde devletler, enformasyonu kontrol etmek amacıyla birbirleriyle rekabet etmekte ve birbirlerine karşı yürüttükleri enformasyon savaşları kapsamında haberleri araçsallaştırmaktadırlar. Bu devletlerden biri olan Rusya'nın, son dönemde özellikle Kuzey Atlantik İttifakı Antlaşması Örgütü (NATO)'ne üye ülkelere yönelik enformasyon operasyonlarında haber medyasını adeta bir silah haline getirdiği gözlemlenmektedir. NATO'ya karşı yürüttüğü enformasyon savaşı kapsamında Rusya, Türkiye'yi de hedef almaktadır. Bu operasyonlar aracılığıyla Rusya, Türkiye'nin hem NATO ile ilişkilerinin zayıflamasını, hem de Rusya ile iş birliğinin artmasını sağlamaya çalışmaktadır. Rusya'nın bu yöndeki çabaları Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın alması sürecinde de gözlemlenmiştir. Bu süreçte özellikle Sputnik Türkiye'nin yayımladığı haberler Rusya tarafından söz konusu çabalar doğrultusunda araçsallaştırılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın alması sürecindeki Rusya'nın Türkiye'ye yönelik enformasyon operasyonları kapsamında Sputnik Türkiye'de yayımlanan haberlerin çerçevelenme şeklini ele almaktadır. Bu amaçla ilk olarak enformasyon savaşları kapsamında haberlerin araçsallaştırılması konusu açıklanmakta, ardından Rusya ile NATO arasındaki enformasyon savaşı ekseninde Türkiye sorunsalı ele alınmakta ve bunun sonrasında Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın alması sürecinde Sputnik Türkiye'nin yayımladığı haberlere ilişkin olarak yapılan çerçeveleme analizinin bulguları ortaya konulmakta ve değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's global politics, states compete with each other in order to control the information and instrumentalize the news within the scope of the information war that they wage against each other. It is observed that Russia, one of these states, has recently weaponized the news media especially in the information operations against the member states of NATO. Russia is also targeting Turkey within the scope of information warfare that it conducts against NATO. Through these operations, Russia is striving to ensure that both Turkey's relations with NATO alliance should weaken and Turkey's cooperation with Russia should increase. Russia's endeavors in this aspect were also observed in the process of Turkey's buying the S-400 air and missile defense systems from Russia. During this process, the news published by Sputnik Turkey was particularly instrumentalized by Russia in line with the aforementioned efforts. This study deals with the way of framing the news published by Sputnik Turkey within the scope of Russia's information operations against Turkey during the process of Turkey's buying the S-400 air and missile defense systems from Russia. For this purpose, the subject of the instrumentalization of news within the scope of information wars is primarily explained, then the problematic of Turkey in the axis of information war between Russia and NATO is handled, and thereafter the findings of the framing analysis on the news published by Sputnik Turkey during the course of Turkey's buying the S-400 air and missile defense systems from Russia are presented and assessed.