Ortaokul öğrencilerinin İngilizce öğrenmede yaşadıkları zorluklar ve çözüm önerileri: Bir durum çalışması
Difficulties that secondary school students encounter while learning English and solution suggestions: A case study
  1. Tez No: 670126
  2. Yazar: SEDA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğrenme sürecinde karşılaşılan sorunları belirleyip derinlemesine incelemek ve belirlenen sorunlara yönelik çözüm önerileri üretmektir. Çalışmanın modeli nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması, deseni ise iç içe geçmiş tek durum çalışmasıdır. Çalışma 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde 351 ortaokul öğrencisi, 10 öğrenci velisi ve 5 İngilizce öğretmeninin katılımıyla gerçekleşmiştir. Öncelikle çalışmaya katılan öğrencilerin İngilizce öğrenirken yaşadıkları zorluk düzeylerini belirlemek için Dil Öğrenmeyi Zorlaştıran Faktörler Ölçeği yoluyla nicel veriler toplanmıştır. Sonrasında öğrencilerin İngilizce öğrenmede yaşadıkları zorlukların ve zorluklara ilişkin çözüm önerilerinin tespiti için öğrenci, veli ve öğretmenlerden yarı yapılandırılmış görüşmeler ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimleyici istatistik, ilişkisiz örneklemlerde t-testi, tek faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin İngilizce öğrenmede orta düzeyde zorluk yaşadıkları bulunmuştur. Öğrencilerin İngilizce öğrenmede yaşadıkları zorluk düzeylerinin cinsiyet, sınıf, önceki dönem İngilizce notu, İngilizce dersini sevme, anne veya babanın yabancı dil bilmesi, İngilizce dersini sevme, İngilizce öğrenirken zorlandığını ve başarılı olduğunu düşünme durumlarına göre anlamlı şekilde değiştiği belirlenmiştir. Öğrenciler konuşurken ve yazarken en çok dil bilgisi kurallarına uygun cümle kuramama, dinlerken ve okurken kelimelerin yazılışlarıyla okunuşlarının farklı olması, 4 temel dil becerisi dışında duyuşsal sorunlar nedeniyle zorluk yaşadıklarını ifade etmiştir. Öğretmenler ise öğrencilerin en çok, konuşurken ve okurken kelimeleri yanlış telaffuz etme, yazarken yazı metninin temel yapısını oluşturamama, dinlerken konuşmacının söylediklerini takip edememe ve dört temel dil becerisi dışında aile desteği eksikliği nedeniyle zorluk yaşadıklarını dile getirmiştir. Veliler de öğrencilerin genel anlamda duyuşsal sorunlar, kelimeleri Türkçedeki gibi okuma nedeniyle İngilizce öğrenirken zorlandıklarını ifade etmiştir. Genel olarak bakıldığında İngilizcede yaşanan zorlukların aşılması için, konuşurken öğrencilere müdahale edilmemesi, örnek bir metnin uyarlayarak yazdırılması, dinleme metinlerinin birkaç defa dinletilmesi, yeteri kadar okuma etkinliği yapılması ve öğrencinin motive edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify difficulties encountered while learning English as a foreign language and to come up with solution suggestions towards these difficulties. This research employs a qualitative approach using single embedded case study design. The research was conducted during the 2020-2021 education year with the participation of 351 secondary school students, 10 parents and 5 secondary school English teachers. Firstly, quantitative data were acquired from the students through the Foreign Language Learning Difficulties Scale in order to determine the level of difficulty they experience while learning English. As a second step, qualitative data were acquired from students, parents and English teachers through semi structured interviews and focus group interviews in order to describe the difficulties encountered during the English learning process in detail and get their recommendations towards solving these problems. Quantitative data were analysed through descriptive statistics, independent samples t-tests and one way analysis of varience analyses. Qualitative data were analysed through content analysis. As a result, the secondary school students were found to experience a moderate level of difficulty in learning English. The level of difficulty they experience in learning English was found to be associated with their gender, their class, their previous English grades, whether their parents can speak a foreign language, whether they like English lessons and their perceptions of having a difficulty in or being succesful in learning English. The students stated experiencing difficulties mostly in terms of not being able to form grammatically correct sentences while speaking and writing, the difference in spelling and pronunciation of English words while listening and reading and having affective problems. According to the teachers, the students experience difficulties mostly in terms of mispronouncing words while speaking and reading, being unable to organise a well structured text while writing, being unable to follow what the speaker says while listening and having a lack of family support. According to the parents, the students generally have difficulties in terms of affective problems and pronouncing English words like in Turkish. In general terms it was recommended not to interfere with students during speaking activities, to model a text while writing, to listen to texts multiple times, to do more reading exercises and to increase student motivation in order to tackle the aforementioned difficulties.