Güncel sanatta kentin dokümantasyonu
Documentation of the city in contemporary art
- Tez No: 670125
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Güncel sanat içinde sanatçı tipolojisi değişirken sanatçılar farklı disiplinlerden beslenerek belgeleme ve arşivleme pratiklerini sık sık kullanır olmuştur. Sanatçıların belgeleme pratiklerinde dert edindiği konuların başında ise kent ve kente ait olgular gelmektedir.“Güncel Sanatta Kentin Dokümantasyonu”adlı bu çalışmada güncel sanatta kentin dokümantasyonunu gerçekleştiren sanatçı pratikleri incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, kentin tarihsel süreçte geçirdiği değişime, kentleşmeye modernite-postmodernite ekseninde değişen kente ve kentsel dönüşüm kavramlarına değinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde güncel sanat ve kent ilişkisine değinilerek kentsel bellek ve belgeleme pratiği arasında bir bağlam kurulmuştur. Araştırmanın“Dönüşen kentin bellek kalıntıları”adlı üçüncü bölümünde, küreselleşme ve neoliberal pratiklerin dönüşüm ve soylulaştırma projeleriyle yıkıma uğrattığı kentsel belleğin durumuna ve kentsel eşitsizliğe kayıtsız kalamayan sanatçıların bu durum karşısındaki kaygılarını yansıtan ve kenti belgeleyen pratikleri incelenmiştir. Bir sosyolog gibi hareket eden güncel sanatçılar kentin öteki yüzünü, çarpık kentleşmenin anti estetik yönlerini ve yeni orta sınıf için soylulaştırma projeleriyle dönüştürülen kentin yeni yaşam alanlarını kayıt altına almaktadırlar. Kentte yürümek, kenti deneyimlemek güncel sanatta kenti belgeleyen sanatçıların pratiklerinde önemli bir stratejiye dönüşmektedir. Değişen kentlerle birlikte sanatçılar postflanör gibi hareket ederek dijital kayıt araçlarıyla ve sanal gezgin olarak kenti kayıt altına almaktadır.
Özet (Çeviri)
While the typology of artists changes in contemporary art, artists have frequently used documentation and archiving practices, feeding from different disciplines. The city and the facts of the city come first among the subjects that artists worry about in their documentation practices. In this study titled“Documentation of the City in Contemporary Art”, the practices of the artist who carried out the documentation of the city in contemporary art were examined. In the first part of the study, the change in the historical process of the city, urbanization, the city that has changed along the axis of modernity-postmodernity, and the concepts of urban transformation are discussed. In the second part of the research, a context is established between urban memory and documentation practice by mentioning the relationship between contemporary art and the city. In the third part of the study,“Memory remnants of the transforming city”, the practices of the artists who are not indifferent to the state of urban memory and urban inequality destroyed by the transformation and gentrification projects of globalization and neoliberal practices and that reflect their concerns and document the city are examined. Acting like a sociologist, contemporary artists record the other side of the city, the anti-aesthetic aspects of unplanned urbanization, and the new living spaces of the city transformed by gentrification projects for the new middle class. Walking and experiencing the city become an important strategy in the practices of artists who document the city in contemporary art. Along with the changing cities, artists act as posters, recording the city with digital recording tools and as virtual travelers.