Mustafa b. Ahmed el-Bosnevî'nin Zübdetü'ş-Şürûhi't-Türkiyye'si
Mustafa b. Ahmed el-Bosnevî 's work named Zübdetü'ş-Sürûhi't-Türkiyye
- Tez No: 670143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Kaside, Arap edebiyatında doğmuştur. İran edebiyatında değişikliklere uğrayarak gelişmiştir ve oradan da Türk edebiyatına girmiştir. Türkler, Arap ve Fars edebiyatlarından faydalanırken onların nazım şekillerini de benimsemişlerdir. Bu nazım şekillerinden biri kasidedir ve tüm İslam dünyasına yayılmıştır. İslam dünyasında kasidenin hızla yayılmasının en önemli sebebi Hz. Muhammed'e duyulan sevgi ve saygıdır. Büyük İslam şairlerinden, Şeyh İmam Şerefüddin Ebu 'Abdullah Muhammed bin Sa'id el-Busiri' Hz. Muhammed için yazdığı kasidelerle şöhrete kavuşmuştur. Peygamber aşığı olan şairin en meşhur eseri Kaside-i Bürde'dir. Hz. Muhammed'in üstünlüğünü anlatan ve onu öven kıymetli bir kasidedir. Kaside-i Bürde, Türk edebiyatında oldukça fazla ilgi görmüştür. Bu ilgi pek çok şair tarafından şiirin şerh edilmesine vesile olmuştur. Türk edebiyatına yapılan şerhlerden birisi de Mustafa b. Ahmed el-Bosnevî'nin Zübdetü'ş-Şürûhi't-Türkiyye adlı mensur Kaside-i Bürde şerhidir. Mustafa b. Ahmed el-Bosnevî'nin Zübdetü'ş-Şürûhi't-Türkiyye adlı eseri üzerine yapacağımız çalışmanın içeriğini, metnin incelenmesi ve transkripsiyonu oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Eulogy was born in Arabic literature. It has been developed by undergoing changes in Iran literature and from there it entered into the Turkish literature. While Turks have been benefiting from Arabic and Persian literature, they have also adopted their verse forms. One of these verse forms is eulogy and it spreads to the whole Islamic world. The most important reason for the rapid spreading of the eulogy in the world of Islam is that it is a love and respect for the Prophet. Sheikh Imam Şerefüddin Ebu 'Abdullah Muhammed bin Sa'id el-Busiri', who is one of the great Islamic poets gained fame with the eulogies he wrote for Muhammad. The most famous work of the poet who was a lover of the prophet is Kaside-i Bürde. It is a precious eulogy that tells about Muhammad's superiority and praises him. Kaside-i Bürde has attracted a lot of attention in Turkish literature. This interest led many poets to expound the poem. One of the commentaries made to Turkish literature is Mustafa b. Ahmed el-Bosnevî's prose named Zübdetü'ş-Şürûhi't-Türkiyye, annotation of Kaside-i Bürde. The content of the work we will do on Mustafa b. Ahmed el-Bosnevî's work named Zübdetü'ş-Şürûhi't-Türkiyye will be constituted by the examination and transcription of the text.