Alman Müsteşriki İgnaz Goldziher'in İslam Hukukunun kaynakları hakkındaki görüşleri ve bu görüşlerin değerlendirilmesi
The opinions of German Orientalist Ignaz Goldziher on the sources of Islamic Law and the evaluation of these opinions
  1. Tez No: 190743
  2. Yazar: MEHMET AKİF CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ignaz Goldziher, geçtiğimiz asrın yetiştirdiği en önemli müsteşriklerdenbiridir. Goldziher'in slam'ın ana kaynaklarına yönelik kaynak kabuledilebilecek tarzda araştırmalarda bulunması, bizim yüksek lisans tezi olarakGoldziher'in slam hukuku kaynaklarına bakışını çalışmamıza nedenolmuştur.Tezimizde asıl ulaşmaya çalıştığımız hedef Goldziher'in Kuran veSünnet başta olmak üzere cma, Kıyas ve Yabancı Kültürlerin Etkisikonularındaki görüşlerini ortaya çıkarıp bu görüşlerini değerlendirmekti.Goldziher, Kuran'ın ilahi vahiy ile gelen bir kutsal kitap olduğunu kabuletmemektedir. Onun savunduğu görüş, Kuran'ın slam'ın Peygamberi olarakortaya çıkan Muhammed'in kendinden önce gönderilen dinlerin ve çeşitlikültürlerin öğretilerini meczederek Kuran'ı yazdığıdır. Bunun için Kuran'ındiğer dinlerin kopyası olduğunu iddia etmektedir.Yine Goldziher, Sünnet konusunda da çarpıcı iddialardabulunmaktadır. Ona göre bize kadar gelen hadisler aslında Peygamberinsözleri değil, Arap kültürüdür. nsanların Sünnet olarak inandığı esaslar,aslında günümüze kadar yaşaya gelen adetlerdir.Goldziher, slam hukuk kaynaklarına, klasik eserlerde kaynak olaraknitelendirilmeyen yeni bir esas daha ilave etmektedir. Bu yeni kaynak dayabancı kültürlerin slam'a ve slam hukukuna etkileridir. Goldziher, slam'ınve onun hukukunun değişik din ve kültürlerin etkisiyle oluştuğunu iddiaetmektedir.Çalışmamızda, Goldziher'in bütün bu iddialarını slam hukukukaynaklarıyla karşılaştırarak inceledik. Bunun sonucu olarak da Goldziher'iniddialarının aksine Kuran'ın ilahi bir vahiy olduğunu, Peygamberin sahihhadislerinin günümüze kadar ulaştığını, slam'ın diğer din ve kültürlerintaklidi, birleşimi olmadığını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ignaz Goldziher is one of the most important oriantalists who lived inthe last century. Since Goldziher?s studies on the basic sources of Islam areaccepted as an important contribution to this field, I studied on his works as athesis.The main purpose of this study are to investigate the opinions ofGoldziher on the Quran, Sunnah, jmâ, Qıyas, and the influences of foreigncultures on the formation of Islamic Law and to evaluate his opinions on thissubject.Goldziher doesn?t accept the idea that Quran is a holy book which sentdown by revelation. According to him, The Quran is a book which was writtenby Muhammad who came as a prophet of Islam, and was a collection of theprinciples of some other traditions and religions before His time. Therefore,he asserted that the Quran was only a copy of other religions.Goldziher set forth some striking claims on the Sunnah, too. Accordingto Goldziher, the hadiths which reached to our time are not the sayings of theProphet but the Arabic culture. The principles which people accept as thesayings of the Prophet Muhammad are basically the legacy of the pastcustoms.Goldziher added a new principle to the sources of Islamic Law whichwas not described as a main source in the classical works. This new principleis the influences of foreign cultures on Islam and the Islamic Law. Goldziherclaimed that Islam and Islamic Law were formed by influences of variousreligion and cultures.The study examines the assertions of Goldziher by comparing with thesources of Islamic Law. As a result of this, it concludes that the Quran is adivine revelation, the authentic hadiths have been reached to our day, andIslam is not a copy or the combination of other religions and cultures.