Odyoloji kliniğine tinnitus şikayetiyle başvuran bireylerde geleneksel ve tamamlayıcı tıp (Getat) uygulamaları hakkındaki tutumlarının sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of attitudes towards traditional andcomplementary medicine (T&CM) practices in individualspresenting with tinnitus complaints to the audiologyclinic, based on sociodemographic variables
  1. Tez No: 822991
  2. Yazar: BEYZA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TİMUÇİN ATAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada kronik tinnitus hastalarının; Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarına yönelik bilgi düzeyleri ve tutumlarının belirlenmesi ve bunların sosyodemografik veriler ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ekim 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında, İstanbul Çamlıca Medipol Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Polikliniği Odyoloji kliniğine kulak çınlaması şikâyeti ile başvuran hastalarla yüz yüze anket uygulaması şeklinde yapıldı. Bu araştırma, tanımlayıcı kesitsel tipte ve tek merkezli olarak yapılmıştır. Çalışmaya 1 seneden fazladır geçmeyen çınlama şikâyeti olan, herhangi bir orta kulak patolojisi veya sekonder tinnitus özelliği göstermeyen 80 gönüllü yetişkin hasta dahil edilmiştir. Sosyodemografik Anket, Tinnitus Engellilik Anketi ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği uygulanmıştır. GETAT Tutum Ölçeği ile; tamamlayıcı tıbba düşünsel bakış, modern tıbba karşı memnuniyetsizlik ve sağlığa bütüncül bakış alt boyut maddeleri incelenmiştir. Hastaların GETAT tutum puan ortalaması 131,75 (Min=89; Maks=168) olarak bulunmuştur. Bu çalışmada, hekimin yeterli bilgilendirme yapmamasının, hastalarda modern tıbba karşı memnuniyetsizliği arttırdığı görülmüştür (p=0,001
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the levels of knowledge and attitudes towards Traditional and Complementary Medicine (T&CM) practices among individuals with chronic tinnitus and evaluate their relationship with sociodemographic data. The study was conducted through face-to-face surveys with patients who presented with tinnitus complaints at the Ear Nose Throat (ENT) Polyclinic Audiology Clinic of Istanbul Çamlıca Medipol Hospital between October 2022 and June 2023. The research was carried out in a descriptive cross-sectional design and within a single center. A total of 80 voluntary adult patients with tinnitus complaints lasting more than one year and without any middle ear pathology or secondary tinnitus characteristics were included in the study. Sociodemographic Questionnaire, Tinnitus Handicap Inventory, and Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale were administered. With the T&CM Attitude Scale, sub-dimensions such as cognitive approach towards complementary medicine, dissatisfaction with modern medicine, and holistic approach to health were examined. The average T&CM attitude score of the patients was found to be 131.75 (Min=89; Max=168). In this study, it was observed that insufficient information from healthcare professionals increased dissatisfaction with modern medicine among patients (p=0.001