Grafik tasarımcılar meslek kuruluşundan ödül almış tipografik tasarımların yaratıcı süreç ve görsel bütünlük açısından incelenmesi
Research of typographic designs 'granted award by graphic designers professional association' with respect to their process and visual integrity
- Tez No: 670237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Grafik tasarım; bir mesajı iletme, bir ürün ya da hizmeti tanıtma amacı taşıyan görsel bir iletişim aracıdır. Grafik tasarımın kapsadığı en önemli etmenlerden biri olan tipografi harf, rakam ve sembollerin estetik olarak düzenlenerek basılı duruma getirilmesi sürecini oluşturmaktadır. Sözlü iletişimin akılda kalıcı olmaması nedeniyle görsel iletişim işlevinde kullanılan mesaj, harflere anlam yüklenmesiyle hedef kitleye başarılı bir şekilde iletilmektedir. Tipografik tasarımlarda kullanılan görsel unsurların tasarımcı tarafından bilginin farklı ve özgün duruma getirilerek yansıtılması, yaratıcı düşünceyi ortaya çıkarmaktadır. Tasarımlarda iletilen mesajların yaratıcı ve anlaşılır olması, hedef kitlede daha uzun süre izlenme sağlayarak o ürün ya da hizmete yönelik harekete geçmesine katkıda bulunmaktadır. Tipografinin anlaşılır olması için yazı okunabilmelidir. Bu nedenle tipografik karakterler gözü yormamalı, algıda seçicilik oluşturmalı ve akıcı bir şekilde izlenebilmelidir. Yukarıda yapılan tanımlamalar ve ana fikre dayalı olarak bu çalışmada, literatür taraması ile elde edilen bilgiler doğrultusunda içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgular bölümünde reklamverenin amacına yönelik başarısına olumlu etki eden ve yaratıcı stratejiyle oluşturulmuş 2007-2020 yılları arasında Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) nun her yıl düzenlediği sergide ödüle layık görülen, araştırmanın örneklemi için seçilen 20 adet tipografik tasarım yer almaktadır. Seçilen tasarımlar tipografik, görsel kullanım, renk, boyut ve konum özellikleri göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Alanda uzman kişilerin görüşleri alınarak hazırlanan içerik analizi formu ve nitel araştırma yöntemiyle değerlendirilen tasarımların sonucunda; grafik tasarımın yetiştirdiği bireylerin problem çözümü yapabilmesine, yaratıcı düşünce ve farklı bakış açıları kazanabilmesine katkıda bulunmak araştırmanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphic design is a visual communication tool which's aim is to forward a message and to advertise a product or service. Typography letter“one of the most important elements of graphic design”composes the process of designing numbers and symbols aesthetically to prepare for printing. Since the verbal communication is not easily remembered, the message used in visual communication is transferred to the target group successfully by attributing meaning to the letters. Reflecting the visual elements used in typographic design transforming information by making it different and unique by the designer. Being simple and creative of the messages transferred in designs contributes triggering target group about the product or service by providing longer time watching. The article should be legible for the typography to be understandable. Hence, the typographic characters should create perceptual selectivity and could be followed fluently, on the other hand they should not strain eyes. In this study, content analysis is made with the obtained information by literature review in accordance with the main idea and explanations given above. 20 sample typographic designs effecting the success of the advertiser positively and constituted with creative strategy, which are granted an award in the exhibition that is organized every year by“Graphic Designers Professional Association (GMK)”in the period of 2007-2020, chosen for the sample of research take part in the finding chapter. Chosen designs have analyzed with respect to their typographic, visual usage, color, size, and position features. As a result of content analysis form which is prepared by taking ideas of the experts in their fields and designs that are evaluated with qualitative research method, the importance of the research is exhibited by solving problems, gaining creative thinking and different point of views for individuals educated by graphic design.