Bilgisayar oyun sektöründe çalışan konsept tasarımcılarına yönelik meslek algısı üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the perception of profession for concept designers working in the computer game industry
- Tez No: 698931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR IŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz eğlence dünyasının büyük bir kısmını kaplayan bilgisayar oyunlarının dijital medyadaki önemi giderek artmaktadır. Teknolojide yaşanan gelişmeler ile oyun sektöründe, bilgisayar oyun tasarımı farklı boyutlara taşınmıştır. Görsel açıdan bakıldığında oyunların gerçek yaşamla arasındaki çizgi oldukça incelmiştir. Bilgisayar oyunlarının görsel özelliklerinin, oyunların türü ve ana öğeleri ile ilişkisinin ötesinde yaratıcı, kendine özgü ve yenilikçi olması, oyunun konsept tasarımını ön plana çıkarmaktadır. Konsept tasarım; oyundaki bir fikrin, karakterin, hikâyenin veya sahnenin görsel olarak tasarlandığı, estetik çalışmalardır. Bilgisayar oyunlarının üretilmesinde yaratıcı fikirler ile görsel tasarımları harmanlayabilen konsept tasarımcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayar oyunları sektörü ve birçok iş alanında konsept tasarımın, projelerin başlangıcında fikir ve görsel anlatım sunması ile en önemli aşaması olarak görülmesi, bu alanın sektördeki yerini dikkatle ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın hazırlanması sürecinde konsept tasarım üzerine olan çalışma ve metinlerin sınırlılığı bir sorun olarak görülmüştür. Türkiye'de konsept tasarım alanında mesleğin algısına yönelik bilimsel bir çalışma bulunamamıştır. Bu mesleğe yönelik mevcut algının incelendiği bu tez çalışmasının diğer araştırmalara ve araştırmacılara referans olması ve toplumda bu alan hakkında farkındalığın oluşmasına katkı sağlaması umulmaktadır. Bu doğrultuda konsept tasarımı ve konsept tasarım mesleğinin tanımlanması, mesleğin özelliklerinin belirlenmesi ve mesleğe yönelik algının incelenmesi araştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması (case study) olarak desenlemiştir. Literatür araştırmasının ardından araştırma kapsamında veri seti oluşturulurken görüşme yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmada kullanılan görüşme stratejisi“standartlaştırılmış açık uçlu görüşme”yöntemidir. Bu araştırma kapsamında kullanılan görüşme türü ise“yanıtlayıcı görüşmesi”dir. Bu tez araştırması kapsamında katılım sağlayan kişilerin özellikle eğlence sektöründe öncü kabul edilen firmalarda çalışan konsept tasarımcılardan olmaları dikkate alınarak seçilmiştir. Katılımcılarla olan görüşme sonucunda görüşme sorularını yanıtlayan on bir kişinin yanıtları, araştırmanın veri setini oluşturmuştur. Verilerin okunup, bulguların raporlaştırılması ve yorumlanması sürecinde elde edilen veriler, tematik analiz yöntemi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer games, which occupy a large part of today's entertainment world, are increasingly important in digital media. With the developments in technology, computer game design has moved to different dimensions in the game industry. From a visual point of view, the line between games and real life has become very thin. The fact that the visual features of computer games are creative, unique and innovative beyond the relationship with the genre and main elements of the games brings the concept design of the game to the fore. Concept design; They are aesthetic works in which an idea, character, story or scene in the play is visually designed. Concept designers who can blend creative ideas with visual designs are needed in the production of computer games. The fact that concept design is seen as the most important stage of the computer games sector and in many business areas with the presentation of ideas and visual expressions at the beginning of the projects carefully reveals the place of this field in the sector. During the preparation of this study, the limitation of the studies and texts on concept design was seen as a problem. Scientific studies on the profession's perception of the concept of design in Turkey could not be found. It is hoped that this thesis study, which examines the current perception of this profession, will be a reference to other researches and researchers and will contribute to the awareness of this field in the society. In this direction, the purpose of the research is to define the concept design and concept design profession, to determine the characteristics of the profession and to examine the perception towards the profession. The method of the research is patterned as a case study, one of the qualitative research approaches. Following the literature research, the interview method was used while creating the data set within the scope of the research. The interview strategy used in the study is the“standardized open-ended interview”method. The type of interview used within the scope of this research is“respondent interview”. Within the scope of this thesis research, the participants were selected considering that they are concept designers working in companies that are considered to be pioneers in the entertainment industry. The responses of eleven people who answered the interview questions as a result of the interviews with the participants formed the data set of the study. The data obtained during the process of reading the data, reporting and interpreting the findings were concluded with the thematic analysis method