Koroner yavaş akımda dolaşım bozukluğunun fundus fluoresein anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of circulation disorder in coronary slow flow by fundus fluorescein angiography
  1. Tez No: 670247
  2. Yazar: ŞAHBENDER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖZİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Koroner yavaş akış (CSF), koroner arter ağacındaki sistemik yavaş akış fenomeninin bir yansıması olabilir. Bu çalışmada CSF grubu 24 erkek (%77,4) ve 7 kadından (%22,5) oluşuyordu. Yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş normal koroner arter (kontrol) grubu 21 erkek (%72.4) ve 8 kadın (%27.5) oluşturdu. Retinal arteriyovenöz dolaşım süresi, CSF'lu hastalarda ve normal koroner arterleri olan kontrollerde mikro dolaşımın bir parçası olarak fundus floresein anjiyografi ve sistemik dolaşımın bir parçası olarak antekübital ven ile retina arasındaki dolaşım süresi kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Coronary slow flow (CSF) may be a reflection of a systemic slow-flow phenomenon in the coronary arterial tree. In this study, the CSF group consisted of 24 men (77.4%) and 7 women (22.5%). An age- and gender-matched normal coronary artery (control) group was composed of 21 men (72.4%) and 8 women (27.5%). Retinal arteriovenous circulation time was measured using fundus fluorescein angiography as a part of the microcirculation and the circulation time between the antecubital vein and the retina as a part of the systemic circulation in patients with CSF and controls with normal coronary arteries.