Human resource recruiting process and its effect on the productivity of the organizations: A research on the banking sector in Jordan
İnsan kaynakları işe alım süreci ve kurumların verimliliği üzerindeki etkisi: Ürdün'deki bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 670270
  2. Yazar: RANAD ISSAM ABDALLAH AL-ZOUBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) yıllar içinde önemli ölçüde gelişme kaydetmiş ve organizasyonların en önemli departmanlarından biri haline gelmiştir. İşe alım fonksiyonu çok önemli olduğundan, İKY, kuruluşların daha verimli olabilmesi için kuruluşların iş gücüne daha yetenekli ve uygun çalışanlar ekleyebilmekten sorumlu uzmanlar için daha zorlayıcı hale gelmiştir. Bu çalışma, insan kaynakları işe alım politikalarının temel kavramlarını ve kurumlarda verimlilik üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma Ürdün bankacılık sektöründeki bankalara bir anket dağıtmakta ve toplanan verileri Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) aracını kullanarak analiz etmektedir. Bu çalışmada, insan kaynakları departmanındaki işe alım sürecinin öneminin bankacılık kuruluşlarındaki çalışanların verimliliğini nasıl etkilediği konusunda değerli bilgiler sağlayacak bulguların ardında yatan nedenler açıklanmaya ve önerilerde bulunmaya çalışılmıştır. Analiz popülasyonumuz İnsan Kaynakları çalışanlarını ve Ürdün'deki bankacılık sektöründen bazı çalışanları kapsamaktadır. Bankanın çalışanları kabul etmek ve işe almak için izlediği sistem ve çalışanları seçmek için dayandıkları temeller hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Ürdün Bankalarının üst düzey yöneticilerinden gerekli yardım sağlanmaktadır. Örneklemin son halinde Ürdün'deki 10 farklı bankada çalışan 556 şubeden 300 çalışan yer almaktadır. Araştırmada ankete katılım oranı önemli ölçüde yüksek olup elde edilen sonuçlar açıktır. Analiz sonuçlarına göre çalışanların, iş analizlerinin ve İK istihdamının İKY'nin belirleyicileri olduğu sonucuna varılabilir. Bu faktörler Ürdün'de bankacılık sektöründe çalışanlar arasında örgütün verimliliğini etkilemede önemlidir.
Özet (Çeviri)
Human Resource Management (HRM) has evolved through the years and become a one of the most important department in the organizations. Since recruiting function is so crucial, HRM has become more challenging for the specialists responsible for being able to add more sufficient and suitable employees to the work force of the any organization so that the organizations can be more productive. This study aims to identify the basic concepts of human resource recruitment policies and its effects on the productivity in the organizations. The study distributes a questionnaire to the banking companies in the Jordanian banking sector and analyze the gathered data using the Statistical Package for the Social Science (SPSS) tool. In this study it is tried to explain the reasons behind findings and give recommendations that will hopefully provide valuable information on how the importance of the recruiting process in the human resource department affects the productivity of the employees in the banking organizations. Our analysis population covers the Human Resource employees and some other employees from the banking sector in Jordan. In order to obtain more detailed information about the system that the Bank follows to accept and hire employees and what are the bases that they lean on to choose employees. Final sample is based on 300 employees out of the population of 556 branches in 10 different Banks in Jordan. The research shows a significant rate of participants in the questionnaire and the results obtained are clear. According to results of the analysis, it can be concluded that employees, job analysis and HR hiring are the determinants of HRM. These factors are significant in affecting the productivity of the organization among employees working in the banking sector in Jordan.