Web temelli işe alma uygulamalarının verimlilik üzerine etkisi ve bankacılık sektöründe bir araştırma
The Effects of web based recruitment applications on productivity and a research on banking sector
- Tez No: 104873
- Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
öz Bu araştırmada, İnsan Kaynakları yönetiminde web tabanlı bilgi sistemlerinin işe alma sürecinde kullanılmasının insan Kaynakları yönetiminde verimliliğe etkisi yüz yüze mülakat ve anket yoluyla elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Katılımcılar İstanbul'da bankacılık sektöründe İnsan Kaynakları bölümlerinde işe alım faaliyetlerinden sorumlu insan Kaynakları yöneticiler veya uzmanlardır. Araştırmada web temelli işe alma uygulamalarının işe alma sürecinin etkinliğine katkısı incelendiğinde web temelli işe alma uygulamalarının en çok işe alma sürecini hızlandırılması üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunu iş yükünün azaltılması ve daha nitelikli adaylara ulaşmayı sağlaması takip etmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde İnsan Kaynakları yöneticilerinin web temelli işe alma uygulamalarını geleneksel yöntemlere göre daha etkin buldukları ortaya çıkmaktadır. ABSTRACT In this thesis, the effects of using web based information systems in recruiting process on the productivity of human resource management is evaluating according to data's obtained from face to face interviews and questionnaire. Participants are Human Resource managers or professionals responsible from recruiting process in Human Resource departments of the banks which were settled in İstanbul. In the search, when impact of web based recruitment on the effectiveness of recruiting is examined it appeared that web based recruitment is mostly effective on the acceleration of recruiting. What follows, other usefull effects of web based recruitment system which includes reducing the job loads and catching to qualified candidates obtained. In a result, it has been appear that for Human Resource managers, the applications of web based recruitment systems are more productive than the traditional recruitment systems. in
Özet (Çeviri)