Sürekli dalgalı doppler etkili kan akışı izleme sistemi
Cw Doppler effect blood velocity monitoring system
- Tez No: 67028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç genelde ultrason tekniğinin ve özelde ise sürekli dalgalı Doppler ultrason sistemi ile kan akış hızının ölçülmesi tekniğinin incelenmesi ve buna dayalı bir tasarımın gerçekleştirilmesidir. Ultrason manasından başlanarak ele alınmış ve ses dalgası olarak mekaniği incelenmiştir. Bir sürekli dalgalı Doppler uhrasonu iki kısımdan oluşmaktadır; elektro- akustik dönüştürücü ve elektronik alıcı verici devreler. Sürekli dalgalı ultrasonun bu iki yönü detayları ile mcelenmiştir. Bu teorik temele dayanarak bir sürekli dalgalı Doppler ultrason sistemi gerçekleştirilmiş ve kan akış hızı bilgisini kapsayan Doppler işareti elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the ultrason concept in general and continuous wave Doppler effect blood velocity system in detail. A cw Doppler effect blood velocity monitoring system was implemented and results were observed. Ultrasound concept was explained beginning from the meaning of ultrasound and its wave mechanics were given. A cw Doppler effect ultrasound system consists of two main parts; transducer and its transmitter and receiver circuitry. These two features of the system were investigated in details. Based on this theoretical background a cw Doppler effect blood velocity monitoring system was implemented and results are shown.