The effects of the compulsory schooling law on education-occupation mismatch in the Turkish labor market
Zorunlu Eğitim Kanunun Türkiye işgücü piyasasındaki eğitim-meslek uyuşmazlığı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 670302
  2. Yazar: RABİA ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN GÜLSÜN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de 1997 yılında zorunlu eğitim süresi 5 yıldan 8 yıla çıkmıştır. Bu önemli değişiklikle birlikte, bireylerin ortalama eğitim düzeyi artmıştır. Bu tez, 2006-2018 Türkiye Hane Halkı İşgücü Anket verisini 21-32 yaş arası bireyler için kullanarak sekiz yıllık zorunlu eğitim kanununun Türkiye işgücü piyasasındaki eğitim-meslek uyuşmazlığı üzerindeki etkilerini tahmin etmek amacıyla yapılmıştır. Her meslek için gerekli okullaşma yılını belirlemek amacıyla üç ölçüm yaklaşımı uygulanmıştır. Bireyler, ölçüm yöntemlerine göre fazla eğitimli, yetersiz eğitimli ve yeterli eğitimli olarak kategorize edilmiştir. Zorunlu eğitimin herhangi bir uyuşmazlık kategorisinde bulunma olasılığı üzerindeki etkilerini tespit etmek için bireylerin özelliklerini kontrol ederek çok terimli lojistik modeller uygulanmıştır. Ampirik bulgular, zorunlu eğitim yılındaki değişikliğin hem kadınlar hem de erkekler için fazla eğitimli olma olasılığını etkilemediğini göstermektedir. Zorunlu eğitim reformu hem kadınlar hem de erkekler için yeterli eğitim alma olasılığı üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahiptir. Kadınların ve erkeklerin yetersiz eğitimli olma olasılığı ise, eğitim reformu ile birlikte azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the duration of compulsory schooling increased from 5 years to 8 years in 1997. With this substantial change, the average educational attainment of individuals increased. This thesis estimates the effects of the eight years of compulsory schooling law on the education-occupation mismatch in the Turkish labor market using Turkish Household Labor Force Survey data between 2006-2018 on individuals between the ages of 21 and 32. Three measurement approaches are applied to determine the required years of schooling for each occupation. Individuals are categorized as overeducated, undereducated, and adequately educated according to these measurement methods. To capture the effects of compulsory schooling on the likelihood of being in any mismatch category, multinomial logit models are run by controlling individuals' characteristics. The empirical findings show that the change in years of compulsory schooling has no effect on the likelihood of being overeducated for either gender. The compulsory schooling reform has a significant and positive effect on the likelihood of being adequately educated for both women and men. The likelihood of being undereducated decreased for women and men with the education reform.