Effects of education on labor market outcomes: Quasi-experimental evidence from the 1997 Turkish compulsory schooling reform
Eğitimin iş piyasası üzerindeki etkileri: 1997 Türk zorunlu eğitim reformundan yarı-deneysel bulgular
- Tez No: 833797
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, 1997 Türkiye Zorunlu Eğitim Kanunu'nun eğitim düzeyi ve sonraki işgücü piyasası sonuçları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. 2007-2022 yıllarını kapsayan Hanehalkı İşgücü Anketi (HİA) verilerini kullanarak, analiz 25-35 yaş arası Türk bireylerine odaklanmaktadır. Nedensel çıkarım yöntemi olarak Araç Değişken (IV) yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, zorunlu eğitim reformunun her iki cinsiyet için 8. sınıf (ortaokul) derecesi başarısını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Ek olarak, yalnızca kadınlar için lise derecesi başarısının arttığını gösteren bir etki gözlemlenmiştir. Eğitimin getirisi cinsiyetler arasında belirgin bir şekilde farklılaşmıştır. Kadınlar, aylık ve saatlik ücretlerde sırasıyla %10 ve %15 artış yaşarken, erkekler her iki oranda da istatistiksel olarak anlamlı olmasa da %7'lik bir artış görmüştür. Ayrıca, kadınların aylık çalışma saatleri okullaşmayla azalmış, ücretli, sosyal güvenceli bir işte, kamu sektöründe veya büyük şirketlerde çalışma olasılıkları ise artmıştır. Buna karşılık, eğitim kadınların ücretsiz aile işçisi olarak gözlemlenme ihtimalini azaltmıştır. Tüm bu istihdam dönüşümleri erkeklerde gözlemlenmemiştir. Bu araştırma, zorunlu eğitim reformunun işgücü piyasası dinamikleri üzerindeki çok yönlü etkilerini ve cinsiyete özgü sonuçlarını gün yüzüne çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of the 1997 Turkish Compulsory Schooling Law (CSL) on educational attainment and subsequent labor market outcomes. Using data from the Household Labor Force Survey (HLFS) spanning 2007-2022, the analysis focuses on Turkish individuals aged 25-35. The causal inference method employed is the Instrumental Variable (IV) approach. Results indicate that the CSL policy significantly bolstered 8th-grade (middle school) degree attainment for both genders. Additionally, a spillover effect was observed, leading to increased high school degree attainment exclusively for women. The return on education manifested distinctly between genders. Women experienced a 10% and 15% rise in monthly and hourly wages, respectively, whereas men saw a statistically insignificant 7% rise in both monthly and hourly rates. Additionally, women's monthly work hours decreased with the additional year of schooling. Education also increased their likelihood of being wage workers, being employed in the public sector, having social security, and working in larger companies. Conversely, their chances of being unpaid family workers diminished. All these employment transformations were not observed in men. This research underscores the multifaceted effects of compulsory education reforms on labor market dynamics, with pronounced gender-specific outcomes.