Genel anestezi altında tedavi edilen erken çocukluk çağı çürüklerine sahip sağlıklı çocukların amputasyon tedavilerinin klinik ve radyografik olarak incelenmesi
Clinical and radiographical assessment of pulpotomy therapies of the healthy children with early childhood caries treated under general anesthesia
  1. Tez No: 670342
  2. Yazar: BURAK ÇARIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERA DERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu retrospektif kohort çalışmasının amacı, demir sülfat ve trikalsiyum silikat (BiodentineTM) amputasyonları uygulanan dişleri yaş, cinsiyet, lokalizasyon, diş tipi ve materyal faktörlerine göre klinik ve radyografik olarak değerlendirmektir. Bu amaçla, Atatürk Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı'nda 2013-Ocak, 2014-Şubat tarihleri arasında Genel Anestezi altında tedavi edilen, yaşları 3 ile 6 arasında değişen 9' u kız, 16' sı erkek toplam 25 erken çocukluk çürüklerine sahip hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların 35 süt azı dişine BiodentineTM, 65 süt azı dişine de demir sülfat amputasyonu uygulanmış olduğu genel anestezi ile tedavi edilmiş hasta kayıt arşivinden elde edilmiştir. Tedaviden 6 ay sonra klinik, 12 ay sonra klinik ve radyografik kontrolleri yapılmış, veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yaş, cinsiyet ve materyal faktörleri arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (P0,05). Sonuç olarak, son yıllarda geliştirilen trikalsiyum silikat içerikli materyaller (BiodentineTM), demir sülfat amputasyonuna alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective cohort study is to clinically and radiographically assess the teeth pulpotomized with ferric sulfate and tricalcium silicate (BiodentineTM) in respect to the age, gender, jaw, and tooth type and pulpotomy materials factors. For this purpose, a total of 25 children- 9 girls and 16 boys aged 3-6 years with early childhood caries who were treated under general anesthesia in Atatürk University Faculty of Dentistry Department of Pediatric Dentistry between January 2013 and February 2014 were included in the study. It was obtained from the general aesthesia patients' archive records that of those patients, 35 primary molars had been pulpotomized with BiodentineTM, and 65 primary molars had been pulpotomized with ferric sulfate as well. 6 months after the treatment, patients underwent clinical controls and 12 months after the treatment, they underwent both clinical and radiographical controls. The results were statistically evaluated. While the differences between age, gender and material factors were found to be statistically significant (P0,05). In conclusion, it can be said that recently developed tricalcium silicate-based materials (BiodentineTM) may be used as alternative to ferric sulfate pulpotomy materials.