Bazı patates (Solanum tuberosum L.) çeşitlerinin verim ve morfolojik özellikleri ile bakteriyel yumuşak çürüklüğü hastalığına karşı duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of yield, morphological characteristics, and susceptibility to bacterial soft rot disease of several potato (Solanum tuberosum L.) cultivars
  1. Tez No: 670343
  2. Yazar: İBRAHİM YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN AKINCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM HAJHAMED
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Patates (Solanum tuberosum L.) dünyadaki en önemli tarla bitkilerinden biridir. Pectobacterium patojenlerinin neden olduğu bakteriyel yumuşak çürüklük ve karabacak hastalıkları hem tarlalarda hem de depolarda patatese tehdit eden en tehlikeli hastalıklardandır. Bitki ıslahçıları ve patates çiftçileri, bu hastalıklar nedeniyle üretim ve depolama esnasında % 80'e varan önemli ürün kayıplarıyla pek çok zorluğuyla karşı karşıyadır ve bu da önemli mali kayıplara yol açmaktadır. Hastalığın kimyasal kontrolü gelişmiş ülkelerde bile başarılı olamamış ve bugüne kadar mevcut bir mücadele yöntemi geliştirilmemiştir. Genetik dayanıklılık, patates yumrularının bakteriyel çürüklüğünü kontrol etmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Üretilen çeşitlerin duyarlılık farklılığından dolayı, bitki ıslahçıları ve çiftçilerin patates çeşitlerini karakterize ederek aynı zamanda daha dayanıklı çeşitlerin seçim metodu benimsenmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de yetiştirilen 15 çeşit patatesin Passion, Alonso, Husar, Malice, Diego, Galata, Aurea, Toronto, Triomphe, Universa, Melody, L-Olympia, Christel, Soleia ve Blondine morfolojik, fenolojik ve verim özelliklerinin karakterize edilmesi, yanı sıra bu çeşitlerin patojen Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum'un neden olduğu karabacak ve yumuşak çürüklük hastalığına karşı tepkilerine değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Test edilen patates çeşitlerinde, çıkış yüzdesi, çıkış süresi, sürgünlerin sayısı, bitki boyu, salkımlar sayısı, çiçekler sayısı, çiçeklenme süresi ve çiçek rengi gibi morfolojik ve fenolojik özellikleri, aynı zamanda yumru verimi, yumru sayısı, yumru ağırlığı, özgül ağırlık, yumru göz sayısı, göz derinliği ve yumru şekli gibi verimlilik özellikleri farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The potato crop (Solanum tuberosum L.) is one of the essential crops all over the world. Bacterial soft rot and blackleg diseases caused by Pectobacterium pathogens are the most dangerous diseases threatening potato crops in both fields and stores. Both plant breeders and potato farmers face many challenges of significant losses, sometimes up to 80% of tubers, due to these diseases during different stages of production and storing and cooling. This leads to considerable financial losses. Chemical control of the disease has not been successful even in developed countries and it is still not considered a viable option. Genetic resistance is one of the best methods to control bacterial pectolytic of potato tubers. It is an important management strategy that breeders and farmers can easily adopt by characterizing potato varieties and selecting the prime cultivars based on differences in sensitivity. This study therefore aims to characterize morphological, phenological, and productivity traits and evaluate potato cultivars' responses against blackleg and soft rot diseases caused by Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum pathogen under greenhouse conditions in Turkey among fifteen common potato cultivars. The tested potato cultivars showed differences in their morphological and phenological traits, such as emergence percentage, emergence duration, stems number, plant height, inflorescences number, number of flowers per inflorescence, flowering duration, and flower color. Tested potato cultivars showed differences in their productivity traits such as plant productivity, tubers number, tuber weight, specific gravity, tuber eyes number, eyes depth, and tuber shape. Many correlation coefficient relationships between several morphological, phenological, and productivity traits were observed among tested cultivars.