Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında inflamatuar belirteçlerin değişimi ve tiroid fonksiyonlarının karşılaştırılması
Change in inflammatory markers and comparison of thyroid functions in patients with schizophrenia and bipolar disorder
- Tez No: 670354
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında inflamatuar belirteçlerin yüksek olduğu birçok çalışma tarafından kanıtlanmıştır. Psikiyatri kliniğine yatan hastaların düzenli ilaç kullanımı, çevresel negatif faktörlerden uzak kalması, stres, sigara, uyku gibi değişkenlerin düzenli hale getirilmesi ile inflamatuar belirteçlerinin düşeceğini öngörerek bu çalışmayı oluşturduk. Ayrıca bu hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasında tiroid fonksiyon değerleri, lipid profili ve B12 vitamini değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Aralık 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde yatmakta olan 134 şizofreni, 80 bipolar bozukluk hastası ve Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 108 sağlıklı kontrol grubunun biyokimyasal parametreleri tarandı. Bulgular: Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarının yatış esnasındaki inflamasyon belirteçlerine bakıldığında; CAR, NLR, WBC ve nötrofil sayıları; iki hafta sonraki değerlere göre anlamlı olarak daha yüksekti. Şizofreni ve bipolar bozukluk arasında inflamasyon belirteçleri açısından anlamlı farklılık görülmedi. Bu hastaların kontrol grubuna göre tiroid fonksiyon değerleri ve B12 vitamini değerleri farklı görülmezken, bipolar bozukluk hastalarında total kolesterol; hem şizofreni hem de bipolar bozukluk hastalarında LDL anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç: Bu çalışmada şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarının ruhsal, fiziksel ve çevresel negatif faktörlerden korunması ile inflamasyon belirteçlerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is proven from many studies that inflammatory indicators have high value in bipolar and schizophrenia patients. While this study was conducting, it is predicted that the inflammatory indicators of patients hospitalizing in psychiatry clinic would decrease by regular medication usage, avoiding negative environmental factors and making regular of variables such as stress, smoking and sleeping. In addition to that, comparing the thyroid function values, lipid profile and B12 vitamin values among these patients and healthy control group is aimed in this study. Method: Biochemical parameters of 134 schizophrenia patients, 80 bipolar and 108 healthy control group applying Family Practice Polyclinic were used. Data were gathered from patients hospitalizing in Başakşehir Çam ve Sakura Hospital between December 2020 and March 2021. Results: When the inflammatory indicators of bipolar and schizophrenia patients were analyzed during hospitalization, CAR, NLR, WBC and neutrophil values were higher than the values of 2 weeks later meaningfully. However, there was no differencies in schizophrenia and bipolar disorders regarding inflammatory indicators. While thyroid function values and B12 vitamin values of these patients were npt differentiating, total cholesterol of bipolar patients and LDL of both bipolar and schizophrenia patients were lower meaningfully. Conclusion:. It shows that inflammatory indicators have decreased by meaningful level statistically by protecting patients from mental, physical and environmental negative factors.