Kişisel verilerin korunması hukuku açısından meşru menfaat kavramının değerlendirilmesi
An evaluation of the notion of legitimate interest in terms of data protection law
- Tez No: 670366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BAŞALP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmada, Türk Hukuku'nda yer alan kişisel verilerin korunması mevzuatı kapsamında kişisel verilerin işlenme şartlarından birisi olan meşru menfaat kavramının mehaz olarak kabul edilen Avrupa Birliği Hukuku ve Avrupa Birliği Hukuku'nda yer alan uygulama örnekleri ile karşılaştırılması sonucunda yeterli olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Bu çerçevede çalışmada, meşru menfaat kavramı, meşru menfaat yasal dayanağının mevcudiyetini tespit edebilmek için uygulanması gereken kriterler ve bu kriterlerin belirlenmesine ilişkin yerleşik AB uygulamaları incelenerek Türk Hukuku'ndaki mevcut düzenlemelere ilişkin ihtiyaçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the question of whether the notion of legitimate interest, which is one of the conditions of processing personal data within the scope of the protection of personal data in Turkish Law, is sufficient as a result of the comparison with the application examples in the European Union Law and EU Law. In this framework, in this study, the notion of legitimate interest, the criteria that should be applied to determine the existence of a legitimate interest legal basis, and the established EU practices for determining these criteria were examined and the needs of the current regulations in Turkish Law were discussed.