Roles of cell surface proteins during cytokinesis
Hücre yüzeyi proteinlerinin sitokinezdeki rollerinin belirlenmesi
- Tez No: 670368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZLÜ SICAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hücre bölünmesi; kromozomların, hücre bölünmesiyle ilişkilendirilmiş çeşitli proteinlerin, hücre iskeletinin ve hücre zarının koordineli çalışmaları ile gerçekleşen bir süreçtir. Bu olgular pek çok hücre biyolojisi laboratuvarında etraflıca araştırılmaktadır. Ancak hücre yüzeyi bileşenlerinin ve hücre içi bölünme mekanizmasının özellikle sitokinezde birbiriyle nasıl iletişim kurduklarını inceleyen çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bu projede, hücre yüzeyi proteinlerinin hücre bölünmesindeki rollerini araştırmayı amaçladık. Eggert Laboratuvarında daha önceden yapılmış çalışmalar, Glypican 3 ve 5 proteinlerinin sitokinezde rol alıyor olabileceklerini ortaya çıkarmıştı. Glypicanlar ökaryotlar arasında evrimsel olarak hayli korunmuş olan heparan sülfat proteoglikanlarındandır. Glypicanlar sadece bir GPI modifikasyonuyla plazma membranına kovalent olarak bağlanmış olup, kendileri tamamen hücre dışı matrise bakacak şekilde konumlanmışlardır. Bu tezde, Glypican 3 ve 5 in hücre bölünmesi sırasındaki lokalizasyonlarını belirledim ve bölünme fenotiplerini karakterize ettim. Glypican 3 ve 5 proteinlerinin interfazdaki ve sitokinezdeki etkileşim partnerlerini, yakınlık bazlı kütle spektrometrisi analiziyle ortaya çıkarttık. Çalışmamız, Glypican 5 proteininin kortikal aktin stabilitesi ve iğ kalıntısı kesilmeside (midbody abscission) önemli rolleri olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında, Glypican 3 ve 5 proteinlerinin etkileşim partnerlerinin analizi, bu proteinlerin sitokinezdeki rollerinin anlaşılması açısından önemli ipuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
Cell division requires many sequential and coordinated actions of chromosomes, cell cycle machinery, cytoskeleton, and cellular membranes. These events have been extensively studied in many cell biology laboratories. Among those, how cell surface components and intracellular cell cycle machinery communicate, especially during cytokinesis, is much understudied. In this project, we aim to determine the roles of cell surface proteins during cytokinesis. Previous studies in the Eggert lab have shown that Glypicans 3 and 5 might have a role in cytokinesis since silencing their expression causes multinuclear cells. Glypicans are members of heparan sulphate proteoglycans that are highly conserved among eukaryotes. They are covalently attached to the plasma membrane via GPI anchors where they entirely face the extracellular matrix. In this thesis, I determined cellular localization of Glypican 3 and 5 during cell division and characterized their cell division phenotype. We performed a mass spectrometry-based proximity interactome analyses of Glypicans 3 and 5 at interphase and dividing cells. Our study revealed that Glypican 5 might have important roles in cortical actin stability and midbody abscission. In addition, we identified several proteins as Glypican 3 and 5 interactors that might give insights about the molecular mechanisms underlying their role in cytokinesis.