R134a/R152a soğutucu akışkan karışımlarının ısı pompasında deneysel incelenmesi
Experimental investigation of refrigerant fluid mixture of R134a/R152a in heat pumps
  1. Tez No: 245642
  2. Yazar: HALİL ALPSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Buhar sıkıştırmalı soğutma sistemleri için önemli parametrelerdenbirisi de soğutucu akışkan seçimidir. R12 soğutucu akışkanı buharsıkıştırmalı soğutma sistemleri uygulamaları dünyada ve ülkemizdeuzun yıllar boyunca çok geniş bir kullanım alanını teşkil etmiştir. AncakR12 soğutucu akışkanının ozon tabakasına zarar vermesinden dolayıkullanımı yasaklanmıştır. R134a ve R152a soğutucu akışkanları R12soğutucu akışkanının alternatifi olarak üretilmiştir.Bu çalışmada ağırlıkça farklı oranlarda R134a/R152a soğutucu akışkankarışımlarına ait performans değerleri ısı pompası sisteminde deneyselolarak incelenmiştir. Deney parametreleri olarak evaparatör sıcaklığı,kondenser basıncı ve karışım oranı dikkate alınmıştır. Soğutucu akışkankarışımlarına ait termodinamik değerler, deney ünitesinde ölçülensıcaklık ve basınç değerlerine göre REFPROP 7.0 programındanalınmıştır. Performans değerleri ise termodinamiğin 1. ve 2. kanunuaracılığıyla tanımlanan denklemeler kullanılarak hesaplanmıştır.Yapılan çalışmada deney parametrelerine bağlı olarak performanskatsayıları ve oransal verim değerleri hesaplanmıştır. Hesap sonuçlarıçizelge ve grafik halinde karşılaşırmalı olarak verilmiştir. Elde edilensonuçlar karışımlarda R152a soğutucu akışkan oranının artmasına bağlıolarak performans katsayılarının ısıtmada % 5 ile % 23 arasında,soğutmada ise % 6 ile % 28 arasında iyileştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cooling the coolant fluid selection is one of the important parametersfor the vapour compression system. The applications of vapourcompressed refrigeration system with R12 have been extensivelyutilized in world and our country for a long time. However, theutilization of R12 has been prohibited since it had damaget to ozonelayer. R134a and R152a have been produced as alternative refrigerantto R12.In this study, the valves of performance of mixture R134a and R152a atdifferent mass measure was observed as experimental in heat pumps.Vapour temperature, condenser pressure and ratio of mixture wereconsidered as experiment parameters. Thermodynamic valves ofrefrigerant mixtures were obtained from REFPROP 7.0 softwareaccording to the temperature and pressure valves which were observedin experimental unit. The valves of performance are calculated withusing equations that defined by first and second thermodynamic rules.In this study, depending on the experimental parameters, coefficients ofperformance and proportional efficiency valves were calculated. Thesevalves are given as relative in table and graphic. According to results,depending on increasing of rate of R152a refrigerant fluid, coefficientsof performance are improving among %5 and %23 in heating, improvingamong %6 and %28 in cooling.