1980 sonrası çağdaş resim sanatında çirkinin estetiğin bağlamında ölü beden ve kadavra imgesi
The image of the dead body and cadaver in the context of the aesthetics of the ugly in contemporary painting after 1980
  1. Tez No: 670388
  2. Yazar: YASİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÜLFET ILGAZ TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında sanat tarihsel süreçle birlikte, 1980 sonrası çağdaş resim sanatında çirkinin estetiği bağlamında ölü beden ve kadavra imgesi ele alınmıştır. Eş zamanlı olarak çirkinin estetiği olarak ölü beden ve kadavra imgesinin dünyadaki gelişmeleri ve bu gelişmelerin 1980 sonrası çağdaş resim sanatına yansımaları incelenmiştir. Tez çalışması, dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ölü beden ve kadavra imgelerinin sanat tarihindeki yeri, önemi ve tez konusunun amacı ele alınmıştır. İkinci bölümde çirkin ve güzel olgularını düşünsel ve kavramsal olarak ele alan felsefi düşünürlerin tanımlarına yer verilmiştir. Aynı başlık altında ayrıca, eserlerinde ölü beden ve kadavra imgesini ele alan çağdaş sanatçıların eserleri incelenmiştir. Bunun devamında 1980 öncesi sanat hareketleri ve bu dönemdeki sanatçıların eserleri ile 1980 sonrası çağdaş resim sanatından, günümüze kadar insan ve hayvanların ölü beden ve kadavra imgeleri çirkinin estetiği bağlamında incelenmiştir. Sanatçıların tanık oldukları, siyasi, sosyal ekonomik ve kültürel değişimlerle beraber sanatçıların resimlerinde konu aldıkları ölü beden ve kadavra imgelerini içselleştirerek betimlediklerini söyleyebiliriz. Tarihsel süreç içerisinde başlangıçta yüceleşen ölüm teması olarak ölü beden ve kadavra imgelerinin çağdaş sanatta yer alan sanatçıların eserlerinde giderek, çirkinin estetiğine dönüştüğü söylenebilir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; çirkinin estetiği bağlamında“1980 Sonrası Çağdaş Resim Sanatında Ölü Beden ve Kadavra İmgesi”başlığı adı altında araştırmalar yapılmış, daha sonra ölü beden ve kadavra imgesini çirkinlik olgusu olarak ele alan örnek sanatçıların eserleri incelenmiştir. Örnek olarak ele alınan sanatçılarda görüldüğü gibi ölü beden ve kadavra imgesinin çirkin olanın güzel veya farklı estetik anlayışıyla ortaya konulduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasının dördüncü bölümünde ise çirkinin estetiği bağlamında ölü beden ve kadavra imgesinin uygulama çalışmalarında renk, biçim, konu ve kompozisyon açısından yorumlama ve analizleri yer almaktadır. Ölü beden ve kadavra imgeleri yeni yaratım sürecinin bir parçası haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, along with the historical process, the cadaver image in the post-1980 contemporary painting art in the context of the aesthetics of the art is examined and simultaneously, the artistic developments in the world in terms of subject and the reflections of these developments on the post-1980 contemporary painting art are examined. The thesis study consists of four main parts. First of all, definitions of philosophical thinkers who deal with ugly and beautiful phenomena intellectually and conceptually are included. Under the same title, it is also supported with examples from contemporary artists who deal with the cadaver image in their works. Following this, the art movements before 1980 and the works of the artists of this period and the cadaver image, human and animal bodies from the contemporary painting art after 1980 to the present are examined in the context of the aesthetics of the ugly. We can say that along with the political, social, economic and cultural changes that the artists witnessed, the artists internalized and described the cadaver image they took as their subject in their paintings. It can be said that the cadaver in his paintings has transformed from the exalted death as the subject to the aesthetics of the ugly. In the third part of the study, researches are carried out under the title of Cadaver Image in Post-1980 Contemporary Painting Art within the context of the aesthetics of the ugly, and then the works of the sample artists who treat the cadaver image as the phenomenon of ugliness, and the analysis of the work, together with the figures and cadavers images that appear in their paintings are examined. The image of the cadaver has been the subject of the art of painting as sacred and exalting death, in the contemporary art process, animal cadavers that are hunted for earthly pleasure and then on the operating table or traumatized corpses, and then it has been evaluated as a different artistic creation process physically. As seen in the artists considered as an example, it is seen that the image of the cadaver is reflected as ugly, and the ugly is presented with a beautiful or different aesthetic understanding. The fourth part, which is the last part of this study, includes the examination of the cadaver image in the application studies in the context of the aesthetics of the ugly, its interpretation and analysis in terms of color, form, subject and composition.