Self determinasyon hakkı; insan hakları hukukunda güncel tartışmalar
Self determination right; current debates in human rights law
  1. Tez No: 670389
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BALİC
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmamız en önemli gelişim sürecini bir önceki yüzyılda geçirmiş olan ve içerisinde bulunduğumuz 21.yüzyılın ilk çeyreğinde de güncelliğini koruyabilişmiş kavramların başında gelen; çağdaş uluslararası hukukun en önemli kavramlarından biri olan kendi kaderini tayin hakkını bir bütün olarak merkezine almaktadır. Uluslararası hukukun yanı sıra başta uluslararası ilişkiler olmak üzere genel olarak sosyal bilimlerin farklı disiplinlerinin ve alanlarının da en tartışmalı, dinamik ve güncel konularından biri olan kendi kaderini tayin hakkının geçmişten günümüze değin geldiği nokta, farklı disiplinlerden yararlanılarak ele alınmıştır. Bu bağlamda sırasıyla kendi kaderini tayin hakkına ilişkin bir takım kavramların neye karşılık geldiği izah edilmiş; bahsi geçen hakkın tarihsel gelişim ve uluslararası hukukta yer edinme süreçlerine değinilmiştir. Çalışmanın devamında kendi kaderini tayin hakkının, dışsal, içsel ve iktisadi boyutları irdelenmiştir. Nihai olarak, kendi kaderini tayin hakkının hem ayrılık kavramı ile hem de uluslararası hukukun belli başlı temel ilkeleriyle ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the right of people to the self determination as a whole, which is cardinal principle of modern international law and it has the most important developing process in the previous century and still one of the main concepts that have been kept actual in the first quarter of twenty-first century. The right of the people to self determination which is one of the most dynamic and actual concept in the Social studies; mainly in the İnternational Relations has been studied by using different disciplines. In this context, some important and main concepts of the right of people to self determination were clearly explained. The historical development and the meaning of the importance of the mentioned right in the international law has been discussed. In the continuation of the study; external, internal and economic dimensions of self determination have been studied extensively. Finally, the right of people to self determination according to concept of seperation and international law has been discussed in details with an individual, objective, academical and wide perspectives.