Bağdat Üniversitesi işletme ve ekonomi fakültesinde uygulanan stratejik planlamanın kurumsal performans üzerindeki etkisi
The impact of strategic planning on organizational performance in Baghdad University / college of management and economics
- Tez No: 670387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ AYKUTALP AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Savaş, Irak'taki yükseköğretim kurumlarının idari ve hayati işleyiş biçimi ile temel amacını derinden etkileyerek bu kurumların devletin inşasındaki rollerini engellemiştir. Bilindiği üzere stratejik planlamanın, idari sorunların çözümünde, kurumları yeniden yapılandırmasında, gelecek vizyonunu oluşturmasında ve kurumsal performansı geliştirmesi üzerinde etkili bir rolü vardır. Bu çalışma Irak'taki araştırmaların sürdürülebilir, verimli ve ekonomik yapılarının oluşturulması kapsamında ülke içindeki işleyişi iyileştirmek, stratejik planların geliştirilmesine öncelik vermek ve desteklemek amacıyla Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı (YÖBAB) yönetimi altında, Irak'ın uluslararası standartlarını karşılayacak sistemin temellerinin atılması için bir kılavuz görevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
The higher education organizations in Iraq after the war, suffered a lot from administrative and organizational problems, which affected the basic objective of these institutions, and hindered their vital march and their role in building the state. And as known the importance of strategic planning in solving large administrative problems, restructuring institutions, building their future vision, and improving organizational performance. This work serves as a guideline for establishing sustainable, efficient and economic structures, prioritizing and supporting the development of strategic plans to improve performance and lay the foundations for Iraq's higher education system that meets international standards under the management of the Ministry of Higher Education and Scientific Research in Iraq (MoHESR).